Lucie Poskočilová | Články / Recenze | 14.04.2014
Rozptýlení a nadhled přináší do české jazzové scény pětičlenná skupina Muff. Název převzala od zlobivého kamaráda Jů(a) a Hele(ho) ze studia Kamarád, inspiraci z newyorského downtownu a v tvorbě se přiklání k tvůrcům jako John Zorn, Miles Davis, John Scofield, Medeski Martin & Wood nebo Sex Mob. Největší zásluhou kapely je snaha o boření žánrových hranic a progresivita v rámci zvuku a stylu. Na jedné straně se Muff hlásí k jazzovým pilířům, jakými jsou improvizace, interakce a živost, na druhé standardy obohacují a dále posouvají groovovým splynutím s elektronikou, rockovými postupy nebo třeba s atmosférickým ambientem. Tyto tendence jsou zachyceny na obou albech, které doposud vydali.
Muff debutovali po deseti letech od svého založení eponymní deskou vydanou u Animal Music, po dalších třech letech přišli s druhým albem nazvaným Vol. 2. To vyšlo u Polí5, s čímž koresponduje kartonový obal s fotkou několika oprýskaných spínačů.
Nahrávky na Vol. 2 jsou výsledkem dvouletého opracovávání skladeb, kdy kapela hledala jejich finální formu a zvuk. Autorsky se na ní sice nejvíce podílel saxofonista Marcel Bárta, ve výsledku je ale konečná podoba zásluhou celé sestavy. I přes nejednotné autorství je album koncipováno jako celek a má svůj vnitřní příběh. Jedním ze základních stavebních kamenů jsou samply, které se proplétají všemi skladbami. Například Mr. Elektric, který se řadí k nejvýraznějším písním, byl pojmenován právě po samplu s projevem Františka Křižíka. Podobný koncept využili Muff už na své první desce ve skladbě Plastic Poeple, do níž začlenili projev příslušníka StB. Vrcholem je dynamická kompozice Městem. Ta je zároveň i nejdelší a poskytuje prostor pro výrazné kontrasty ohraničené dominantní melodií. Jejím autorem je klávesista Jakub Zitko, který je i tvůrcem skladby se zvukomalebným názvem Rosemary má zrcátko a na své autorské konto si připsal rovněž poctu klávesistovi z Doors nazvanou Manzarek.
Výrazně experimentální a elektronický opus je bezesporu obohacením pro český jazz a řadí Muff mezi nejoriginálnější spolky této scény, jakkoliv harmonicky a melodicky nejsou příliš progresivní. Nicméně co se týče žánrové, elektronicko-jazzové fůze a práce se zvukem, jsou Muff tuzemští průkopníci a inovátoři v jednom.
Muff – Vol. 2 (Polí5, 2013)
https://poli5.bandcamp.com/album/vol-2
Jiří V. Matýsek 21.01.2025
Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.
3DDI3 01.01.2025
Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.