Veronika Mrázková | Články / Recenze | 22.11.2015
Exotická Maročanka s dokonalou angličtinou a francouzskou výchovou, multiinstrumentalistka Hindi Zahra dala světu jedenáct nových songů. Mozaika mnoha kultur voní po esencích všech krajin, kterými prošla. Tango, šanson, latino, berberské jazyky, blízký východ i pařížská elegance, to vše z náruče jedné ženy-umělkyně. Druhé LP jí sice vychází až jako třicátnici, vydávají ho ovšem velikáni Blue Note.
Handmade (2010) přitom naplňovalo spíše blues-popové parametry než ty jazzové: bezstarostné popěvky připomínaly profánní Jem nebo Nouvelle Vague. Jenže okamžitě po vydání se o Hindi začalo přiléhavě hovořit jako o reinkarnaci Patti Smith, a i když k tomu směřovala, nenadběhla komerci. Oproti rádiovým, produkčním hitům podklady svých písní zjednodušuje až na úroveň balad Toma Waitse, její srdce a vintage kytara Djanga Reinhardta staví atmosféru příběhu na první místo. Největší kouzlo tkví v hlase, se kterým zachází podobně jako svého času Lhasa de Sela. Lehkost, s jakou zpívá „I should die in your arms“, a jednoduchost, s jakou se pohybuje ve vyšších polohách…
Na novince Homeland jde o krok dál ve všech stylizacích, nahrávání se rozprostřelo mezi Španělsko, Paříž a Maroko, kde teď koncertuje. Pilotní píseň Any Story nebo vtíravá Dream jsou tak trendy, že si říkají o pozvání do televizní talk-show. Naopak To the Forces s plantovskými riffy je zase natolik „world“, že Hindi chtějí všechny duhové festivaly. La Luna nebo Cabo Verde jsou pak poctou arabské muzikálnosti, Un Jour příjemnou bossa novou. Hindi je požehnaným květem plnosti. Rod Zahra budiž pochválen.
Hindi Zahra - Homeland (Parlophone, 2015)
www.hindi-zahra.com
Live: 24. 11. 2015 Palác Akropolis, Praha
Recenze vyšla v magazínu Full Moon #50.
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.