Články / Recenze

Hranice krásy a kýče (Sébastien Tellier)

Hranice krásy a kýče (Sébastien Tellier)

Adéla Polka | Články / Recenze | 04.02.2021

Vousatý týpek s vlající kšticí a tendencí posouvat synthpop 80. let ke kýči, to je Sébastien Tellier, francouzský hudebník, multiinstrumentalista a textař. Remaky vlastních songů můžou otevírat otázky ohledně vyčerpání kreativního potenciálu. Jenže deska Simple Mind ho samotného posouvá někam dál, do míst, kde oslovuje i ty, kteří zrovna v tomhle žánru nefrčí. Ubírá na přeexponovanosti kláves a možná i kvůli izolaci a absenci živého hraní jde tento exhibicionista víc k sobě a tím pádem i paradoxně blíž k publiku. Je minimalističtější a intenzivnější. Při poslechu se dá poměrně snadno zasnít a toulat v myšlenkách. Jestli je to všechno jen Tellierova retrospektiva, nebo jiná aranž toho, co už dávno existuje, je asi jedno, právě obnaženost a nově vzniklá intimita je to, co je na desce lákavé.

Přebal desky zdobí naivní výjev květinky rostoucí z Tellierovy hlavy a skoro to vypadá, že komu se podaří do téhle mozkovny skrze jeho tvorbu nahlédnout, má šanci se slušně pobavit. Slova mají více prostoru. Nadsázku a vtip střídají vážnější témata. A někdy trvá rozluštit, o co vlastně jde. A tak se například ve skladbě Divine docela zábavně rozpouští potenciál lovesongu v prosté touze po pivu Chivers.

Tellier vkládá důležitost do banalit, a naopak vážné věci mnohdy odkrývá jakoby náhodou. Myšlenky moc nerozvádí, nechává je viset ve vzduchu. Což se mu dobře daří v songu L'amour et la violence, kde se ptá a zároveň si sám odpovídá: „Řekni mi, co si myslíš o mém životě a mém dospívání? Mám rád lásku i násilí.“ Strohé vyjádření doplňuje jemnou až éterickou hudební atmosférou. K otázkám z mládí se vrací i v jemné fantazijní skladbě Comment revoir Oursinet. Použití akustické kytary je v kontextu Tellliera až překvapivé a pološeptaný vokál podpořený cinkáním a zvuky imitujícími noční krajinu, budí snově pohádkový dojem. Hledání Velké medvědice, procházky po noční obloze. Pod touto pohádkou se však skrývá jedinečný sexuální zážitek v poměrně nízkém věku. Fantazie.

Díky čitelnějším a jasnějším aranžím se najednou zdá, že Tellier je schopen zabalit jakékoliv téma do podoby lovesongu, kde šeptá, mazlí se se slovy, nebo šperkuje celek trianglem. Propojování protikladů a ochota nebát se patosu u Telliera funguje. Je to hranice krásy a kýče a ta možnost pohybovat se na obou stranách ho zdá se nesmírně baví. Myslí to vážně? Anebo nám chce namluvit, že se dá okouzlovat opravdu kdečím?

Info

Sébastien Tellier – Simple Mind (Record Makers, 2020)
Bandcamp interpreta

foto © Rainer Torrado

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Románek pozdního léta (Julia-Sophie)

Sára Prostějovská 28.10.2024

Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace