Články / Recenze

Hudba jako malovaná (Troposphere)

Hudba jako malovaná (Troposphere)

Richard Kutěj | Články / Recenze | 24.02.2018

Kdyby se dala hudba amerického dua Troposphere zobrazit, byl by to velmi barevný abstraktní obraz, který je ale veden pevnými a promyšlenými tahy. Album Tropism Season 2 je dokonalou ukázkou spolupráce elektroniky a živých nástrojů. Barevná psychedelie s vlivy acid jazzu, kde se hravé a barevně rozevláté pasáže střídají s pomalu plynoucími ambientními místy a radost z muziky a hudební svobody je tu v souladu s producentskou dotažeností.

Troposphere tvoří zkušené persony americké hudební scény. Hiphopový DJ, producent a kytarista Fafu spolupracoval i se jmény, jako jsou Method Man či Prince. Parťákem je mu multiinstrumentalista Bob Danyo, který elektroniku doplňuje sóly i doprovodnými melodiemi na trombon, saxofon, kornet, flétnu či fujaru. A další živé nástroje jsou tu navrstvené na sebe v podobě elektronických linek, loopů a samplů.


Neleknout se takřka smutného úvodu s nádherně tklivým sólem na trubku. Pak se začne „malovat“ a je to opojné a vtahující. „Experimentujeme i s nahráváním hlasu nebo takových ezoterických nástrojů, jako je theremin nebo melodika. Někdy zkoušíme hrát i na různé věci, které najdeme ve studiu, hračky nebo kovové pružiny nebo obří hnětací mísu, na kterou jsme hráli jako na perkusivní nástroj," řekli při vydání desky. A výsledkem jsou jazzově i hiphopově zakouřené základy, kolem kterých se to hudebně košatí, rozšafná psychedelie, kde vůbec nezáleží, zda si hlavní slovo bere elektronika nebo živý nástroj. Symbióza. Radost a slunce i šerá místa končícího dne a přicházející noci u klubového baru. Dá se tu poklidně tančit i jen tak sedět, nic neřešit a poslouchat.

Troposphere a řeči o malování k sobě patří i jinak než popisem barevnosti jejich instrumentální hudby. Tropism Season 2 má vizuální doprovod, který vytvořil DJ Fafu. Album vyšlo u pražského labelu post-hudba a na Bandcampovém odkazu najdou milovníci spojení psychedelické hudby a přiléhavých obrazců i link na dlouhé chvíle spojující muziku i vizuál.

Nenápadné album patří k tomu nejlepšímu, co se v produkci tuzemských labelů loni urodilo. Velké věci bývají skryté a tento objev je zárukou radosti z hudby, která snoubí volnomyšlenkářství i dokonalou kompoziční a zvukovou práci.

Info

Trotosphere - Tropism Season 2 (post-hudba, 2017)
bandcamp kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2024: Nádej prázdnych tiel (Vojtik)

Richard Michalik, Veronika Vagačová 30.01.2025

Po silnom debute, za ktorý si Vojtik vyslúžil ocenenie RadioHead Awards, šlo očakávať čokoľvek. Jeho odvaha a talent ukazovali hneď viacerými možnými smermi.

Nejlepší texty Full Moonu 2024: Cepín v hlavě (Kid A Mnesia)

Štěpán Šanda 28.01.2025

Procházka výstavou v podobě něčeho blízkého počítačové hře může dobře připomínat pandemickou osamělost. Kid A Mnesia Exhibition.

Nejlepší texty Full Moonu 2024: Poslední zvonění aneb Život Vernona Subutexe

Michal Pařízek 28.01.2025

Život Vernona Subutexe je brutálním popisem společnosti rozpolcené v různých směrech, společnosti, jíž cloumají nenávistné nálady směrem k odlišným rasám, cizincům nebo prostě osobám, které nezapadají.

Nejlepší texty Full Moonu 2024: „Byly jsme holky a byly jsme trochu divné…“ aneb Holky v punku

Radim Kopáč 27.01.2025

Punk ladies made in ČSSR určitě musely být. Možná ne tak výrazné jako holky z Dybbuku, možná netvořily celou sestavu, ale každopádně tady měly své místo. Na pódiu i pod…

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace