Články / Recenze

Hudba jako malovaná (Troposphere)

Hudba jako malovaná (Troposphere)

Richard Kutěj | Články / Recenze | 24.02.2018

Kdyby se dala hudba amerického dua Troposphere zobrazit, byl by to velmi barevný abstraktní obraz, který je ale veden pevnými a promyšlenými tahy. Album Tropism Season 2 je dokonalou ukázkou spolupráce elektroniky a živých nástrojů. Barevná psychedelie s vlivy acid jazzu, kde se hravé a barevně rozevláté pasáže střídají s pomalu plynoucími ambientními místy a radost z muziky a hudební svobody je tu v souladu s producentskou dotažeností.

Troposphere tvoří zkušené persony americké hudební scény. Hiphopový DJ, producent a kytarista Fafu spolupracoval i se jmény, jako jsou Method Man či Prince. Parťákem je mu multiinstrumentalista Bob Danyo, který elektroniku doplňuje sóly i doprovodnými melodiemi na trombon, saxofon, kornet, flétnu či fujaru. A další živé nástroje jsou tu navrstvené na sebe v podobě elektronických linek, loopů a samplů.


Neleknout se takřka smutného úvodu s nádherně tklivým sólem na trubku. Pak se začne „malovat“ a je to opojné a vtahující. „Experimentujeme i s nahráváním hlasu nebo takových ezoterických nástrojů, jako je theremin nebo melodika. Někdy zkoušíme hrát i na různé věci, které najdeme ve studiu, hračky nebo kovové pružiny nebo obří hnětací mísu, na kterou jsme hráli jako na perkusivní nástroj," řekli při vydání desky. A výsledkem jsou jazzově i hiphopově zakouřené základy, kolem kterých se to hudebně košatí, rozšafná psychedelie, kde vůbec nezáleží, zda si hlavní slovo bere elektronika nebo živý nástroj. Symbióza. Radost a slunce i šerá místa končícího dne a přicházející noci u klubového baru. Dá se tu poklidně tančit i jen tak sedět, nic neřešit a poslouchat.

Troposphere a řeči o malování k sobě patří i jinak než popisem barevnosti jejich instrumentální hudby. Tropism Season 2 má vizuální doprovod, který vytvořil DJ Fafu. Album vyšlo u pražského labelu post-hudba a na Bandcampovém odkazu najdou milovníci spojení psychedelické hudby a přiléhavých obrazců i link na dlouhé chvíle spojující muziku i vizuál.

Nenápadné album patří k tomu nejlepšímu, co se v produkci tuzemských labelů loni urodilo. Velké věci bývají skryté a tento objev je zárukou radosti z hudby, která snoubí volnomyšlenkářství i dokonalou kompoziční a zvukovou práci.

Info

Trotosphere - Tropism Season 2 (post-hudba, 2017)
bandcamp kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace