Richard Kutěj | Články / Recenze | 24.02.2018
Kdyby se dala hudba amerického dua Troposphere zobrazit, byl by to velmi barevný abstraktní obraz, který je ale veden pevnými a promyšlenými tahy. Album Tropism Season 2 je dokonalou ukázkou spolupráce elektroniky a živých nástrojů. Barevná psychedelie s vlivy acid jazzu, kde se hravé a barevně rozevláté pasáže střídají s pomalu plynoucími ambientními místy a radost z muziky a hudební svobody je tu v souladu s producentskou dotažeností.
Troposphere tvoří zkušené persony americké hudební scény. Hiphopový DJ, producent a kytarista Fafu spolupracoval i se jmény, jako jsou Method Man či Prince. Parťákem je mu multiinstrumentalista Bob Danyo, který elektroniku doplňuje sóly i doprovodnými melodiemi na trombon, saxofon, kornet, flétnu či fujaru. A další živé nástroje jsou tu navrstvené na sebe v podobě elektronických linek, loopů a samplů.
Neleknout se takřka smutného úvodu s nádherně tklivým sólem na trubku. Pak se začne „malovat“ a je to opojné a vtahující. „Experimentujeme i s nahráváním hlasu nebo takových ezoterických nástrojů, jako je theremin nebo melodika. Někdy zkoušíme hrát i na různé věci, které najdeme ve studiu, hračky nebo kovové pružiny nebo obří hnětací mísu, na kterou jsme hráli jako na perkusivní nástroj," řekli při vydání desky. A výsledkem jsou jazzově i hiphopově zakouřené základy, kolem kterých se to hudebně košatí, rozšafná psychedelie, kde vůbec nezáleží, zda si hlavní slovo bere elektronika nebo živý nástroj. Symbióza. Radost a slunce i šerá místa končícího dne a přicházející noci u klubového baru. Dá se tu poklidně tančit i jen tak sedět, nic neřešit a poslouchat.
Troposphere a řeči o malování k sobě patří i jinak než popisem barevnosti jejich instrumentální hudby. Tropism Season 2 má vizuální doprovod, který vytvořil DJ Fafu. Album vyšlo u pražského labelu post-hudba a na Bandcampovém odkazu najdou milovníci spojení psychedelické hudby a přiléhavých obrazců i link na dlouhé chvíle spojující muziku i vizuál.
Nenápadné album patří k tomu nejlepšímu, co se v produkci tuzemských labelů loni urodilo. Velké věci bývají skryté a tento objev je zárukou radosti z hudby, která snoubí volnomyšlenkářství i dokonalou kompoziční a zvukovou práci.
Trotosphere - Tropism Season 2 (post-hudba, 2017)
bandcamp kapely
Richard Michalik, Veronika Vagačová 30.01.2025
Po silnom debute, za ktorý si Vojtik vyslúžil ocenenie RadioHead Awards, šlo očakávať čokoľvek. Jeho odvaha a talent ukazovali hneď viacerými možnými smermi.
Štěpán Šanda 28.01.2025
Procházka výstavou v podobě něčeho blízkého počítačové hře může dobře připomínat pandemickou osamělost. Kid A Mnesia Exhibition.
Michal Pařízek 28.01.2025
Život Vernona Subutexe je brutálním popisem společnosti rozpolcené v různých směrech, společnosti, jíž cloumají nenávistné nálady směrem k odlišným rasám, cizincům nebo prostě osobám, které nezapadají.
Radim Kopáč 27.01.2025
Punk ladies made in ČSSR určitě musely být. Možná ne tak výrazné jako holky z Dybbuku, možná netvořily celou sestavu, ale každopádně tady měly své místo. Na pódiu i pod…
Veronika Vagačová 22.01.2025
Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.
Jiří V. Matýsek 21.01.2025
Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.
3DDI3 01.01.2025
Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.