Lucie Poskočilová | Články / Recenze | 21.02.2014
Více než dvacet let po vydání alba Trompe le Monde přišli Pixies s novým uceleným materiálem. Vyšla dvě EP ve čtyřskladbovém formátu s prozaickým názvem EP1 a EP2. Oba počiny provázely personální změny v kapele: Nejprve v červnu 2013 ohlásila svůj odchod z kapely oblíbená basačka Kim Deal a její náhradou na turné se stala Kim Shattuck, baskytaristka kapely The Muffs. Ta ale zůstala členkou Pixies jen krátce a basovou linku na obou nahrávkách nakonec zastává Simon 'Dingo' Archer.
První EP vydané v září 2013 je výzvou k navázání nového dialogu mezi kapelou a publikem. Tuto roli připisuje Francis Black především písni Indie Cindy, která vyjadřuje vzájemná očekávání a pochybnosti. Pixies jsou stále Pixies a po zvukové stránce si můžeme oddechnout, jakkoliv musíme přiznat, že po počáteční euforii přišlo zklamání. První song Andro Queen je sice melodicky i harmonicky jednoduchý a monotónní - chybí jakékoliv napětí -, nicméně neuráží. Největší rozčarování přináší následující, naprosto průměrný poprockový song Another Toe in the Ocean. Vrcholem EP je zmiňovaný lovesong Indie Cindy, který reflektuje obavy z opětovného “svádění” publika - je dynamický jak v hudební struktuře, tak i díky Francisovým vokálům, má chytlavý riff i melodii. Poslední What Goes Boom je nejtvrdší písní a dokládá, že přímočarost nemusí být ani v případě Pixies na úkor kvality, i když celkově je první EP v rámci diskografie Pixies spíše průměrné.
Na druhém EP jako by Pixies odhalovali čtyři tváře. Blue-Eyed Hexe, až oldschoolově rockový song, stojí na jednoduchém rytmu a rozmanitém hudebním materiálu propojeném sborovým refrénem. S naprosto rozdílnou atmosférou přichází jemná, zvukomalebná a progresivní Magdalena, zatímco Greens and Blues pak odkazuje na staré Pixies: song je odkazem na píseň Gigatic a doplňuje ji jak po hudební, tak emocionální stránce. Poslední skladba Snakes vznikala ve studiu z jamového materiálu: předehru obstarává rafinované proplétání dvou kytar, které má, jak podotkl kytarista Joey Santiago, až reichovský charakter.
Pixies sice prošli mnoha životními změnami, které ovlivnily jejich tvorbu, přesto jsou stále hudebně invenční a jejich nový materiál vzbuzuje očekávání. Tím spíš, že obě EP mají být součástí plánované série.
Pixies - EP-1 (self-released, 2013)
Pixies - EP-2 (self-released, 2014)
http://www.pixiesmusic.com
Jiří V. Matýsek 21.01.2025
Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.
3DDI3 01.01.2025
Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.