Články / Recenze

Jak Marracash Orchestra pekli dort

Jak Marracash Orchestra pekli dort

Bára Vondrášková | Články / Recenze | 24.04.2013

Bylo nebylo, 25. května roku 2012 vydali drážďanští Marracash Orchestra své třetí album, nazvali ho Pandemonium a smíchali na něm, co se dalo. Recesi, parodii, ironii, satyru, národní kultury, jazyky, žánry, žánry, žánry...

Například:
Titulní Pandemonium, ve které se střídají a) pasáže, kde rap doprovázejí syntezátory a elektronické bicí. Z vysokého, uřvaného a falešného hlasu je ale místo vzteku, běžného u ,,běžných“ raperů, cítit spíš parodie. b) Pasáže, které (pominu-li rapové kňourání ,,Where am I? Whats goin’ on?“) nemají daleko k metalu. Hladinku parodie ovšem udržuje chraplák. Pravý, drsný, rockový chraplák, přirozený asi tak stejně jako křiklavě růžová mašlička na bambulce z chlupů na hlavě pudla.

Nebo:
Hungover – začíná motivem hraným na akustickou kytaru. Ten je náhle vystřídán elektronikou. Takže místo hudby, o které bych si nechala snadno namluvit, že to je programové vyjádření proudu vody v Rýnu (třeba), najednou poslouchám drum’n’bass. Dokud nepřijde skoro až thrashmetalový refrén, v němž ale zároveň zůstává troška té elektroniky. Náhle už místo proudu řeky poslouchám proud elektrárny. Cože?

Nebo:
Princeska, v rytmice trochu tvrdší country oplodňovák (už to zní dostatečně paradoxně a absurdně), plný kýčovitě dojemných melodií. Nebo Zuppa di Lenticchie, krásná, zamilovaná italská serenáda (zuppa di lenticchie = čočková polévka). For Tea, pop-punk-rock se smyslem pro humor. Donc Domp, zpověď francouzského šansoniéra, začínající odchrchláním. Io Me Angie, ploužák jako ze středomořské diskotéky, pořádané cestovkou v hotelové restauraci. A tak dále.

Jediné, co Marracash Orchestra při míchání zřejmě nezbytných přísad vynechali, nebyl chleba, ale vata. Těžko hledat nějakou výplň. Každá skladba je úplně, totálně a naprosto jiná, ale každá je podstatná. I přes to, jak moc se všechny přísady navzájem tlučou, je výsledek kompaktní a ucelený. Všechno, co bych si sama běžně nepustila, je tu na jedné nahrávce, navíc podané takovou formou, že bych ji nejraději poslouchala pořád dokola a snažila se nesmát nahlas. A to se samozřejmě nevylučuje s tím, že na Pandemoniu o kvalitní estetické prožitky není nouze. Tahle kapela umí opravdu hrát. O čemž se budeme moct určitě opět přesvědčit, protože kapely jako Hentai Corporation, První hoře nebo Jinovatka jim umožňují výlety do České republiky každou chvíli.

Info

Marracash Orchestra – Pandemonium (Fette Beute, 2012)
www.marracash.info

foto © Marek Douša

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace