Jakub Béreš | Články / Recenze | 05.03.2015
Rae Morris je jednadvacetiletá zpěvačka z Anglie, jejíž tvorba balancuje na pomezí moderního folku a dívčího popu. Debut vyšel před pár týdny, ale její hlas jste už mohli slyšet mnohem dříve. První singl Don’t Go (2012) uzavíral šestou sérii kultovního seriálu Skins. Poté dostala šanci jet turné s Tomem Odellem, kapelou Noal and The Whale a velký prostor měla během tour Bombay Bicycle Club, které doprovázela jako vokalistka a také se podílela na jejich úspěšném singlu Luna. Minulý podzim Rea zavítala do Prahy jako speciální host na koncertu George Ezry. A na přelomu roku ji ostrovní hudební kritici nominovali do ankety BBC Sound of mezi patnáct nejnadějnějších mladých interpretů.
Zpěvačka během minulého roku vydala čtyři singly, které najdeme na debutu Unguarded: Skin, Do You Ever Know, Cold a Closer, přičemž prorazit se jí povedlo až s tím posledním. Closer nabízí příjemnou kombinaci chytlavého popu a folku, která je zároveň stravitelná pro mainstreamová rádia. Píseň neurazí, ani nenadchne, pohladí po uších, ale nevryje se do nich. Stejný problém se nevyhnul ani celé nahrávce. Větší náboj má ještě singl Under the Shadow, který se díky chytlavosti probojoval na tři týdny i do první stovky britské hitparády.
Nahrávka má dvanáct songů. Šest jich vyšlo už předtím a zbylá polovina písní není tak působivá, od originálního písničkářství se obrací k průměrnému popu. Příkladem je singl Cold, který brutálně naruší jinak příjemný chod desky, spíše než o parodii béčkového popu se jedná o jeho nápodobu. Bylo by možná lepší odolat tlakům, debut ještě o chvíli odložit a připravit si silné písně, ve kterých by Rea Morris vynikla jako písničkářka a ne jako popová hvězdička. Proti sobě tak stojí silná první polovina desky, připomínající Ellie Goulding v době, kdy ještě nebyla dvorní dámou Calvina Harrise, a ten zbytek. Deska byla vydána příliš pozdě, aby nahraný materiál zahýbal žebříčky, a příliš brzo na to, aby se jednalo o výjimečnou nahrávku.
Čas debutového alba skončí v momentu, kdy se éterem zrecyklují singly, takže by si zpěvačka měla chystat nový materiál, který odpoví na otázku, kam její tvorbu zařadit. I kdyby se mělo jednat o rádiové kousky, stále budou vynikat mezi konkurencí, která mění pop v laciný taneční žánr. U Rae Morris se něčeho podobného bát nemusíme.
Veronika Vagačová 22.01.2025
Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.
Jiří V. Matýsek 21.01.2025
Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.
3DDI3 01.01.2025
Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.