Články / Recenze

Julian Casablancas: láska, smutek, kapitalismus, otcovství

Julian Casablancas: láska, smutek, kapitalismus, otcovství

Tomáš Tkáč | Články / Recenze | 25.11.2014

V březnu letošního roku bylo na YouTube kanálu vydavatelství Cult Records umístěno video s názvem Can I VHS you?. Jednalo se o sneak peek desky nového projektu The Voidz a jeho obsah byl poplatný názvu; jednotlivé záběry se vyznačovaly špatnou kvalitou obrazu a blikající kontrolkou baterky. Punkové bicí, popové syntetizátory, rockové kytary a do mikrofonu ze všech sil kříčící majitel labelu. Majitel labelu? Tak tedy ještě jednou a pořádně: Julian Casablancas and The Voidz.

Posléze byl na začátku září zveřejněn jedenáctiminutový singl Human Sadness, který dobře ilustroval, cože bude kvintesencí nadcházejícího alba. Na začátku Mozartovo Requiem, následně Julianova textová dada smršť, kde vedle autocitací staví myšlenky perského básníka Rúmího, jasná osobní poselství („fuck depression“), vágní kritiku kapitalismu, a především se zde jako určitý leitmotiv neustále vrací téma nešťastného vztahu s otcem. Mnohoznačnost textu je o to komplikovanější rozluštit, že sám Julian tomu nijak nepomáhá; svůj hlas nechává mutovat přes auto-tune, vokodér a další efekty, až se z něj místy stává „jen“ další barva v jeho hudebně-textové koláži.

Celé album pak zní jako jedna šílená párty ve zkušebně, kterou někdo nahrál na VHS kazetu a následně v kocovině cely záznam rozstříhal a znovu náhodně slepil dohromady. Julian zpívá o vzájemně zaručeném zničení, kytary mu sekundují punkovou zuřivostí a bicí automat se nemůže dopočítat první doby. Najednou se vše pomocí rozladěných varhan a všelijakých divnozvuků přelije do toho nejmelancholičtějšího refrénu s beznadějnými a všeříkajícímu výkřiky typu „I don't care anymore“.

Aniž bych si troufl označit kteroukoliv z dvanácti skladeb jako vyloženě špatnou, při opakovaném poslechu se ukáže, že toto kazetové šílenství není natolik nosné, aby udrželo pozornost po celých šedesát dva (!) minut. Ať Julian křičí sebevíc, skladby mají místy tendenci splývat, a ačkoliv se koeficient chytlavosti refrénu s přibývající stopáží zvětšuje, žádná další Human Sadness se už neobjeví. V katarzním finále s názvem Nintendo Blood ještě stihne ocitovat řeckého filozofa Democrita, ale album nakonec vyzní poněkud rozpačitě. Takováto nekontrolovaná exploze nápadu by si určitě zasloužila zásah producenta, na druhou stranu se domnívám, že právě tento maximalistický přístup k formě byl jedním z hlavních cílů. Je potěšující vidět, kolik potenciálu v sobě Casablancas má; drtivou většinu desky napsal sám, ve zbývajících skladbách je uveden jako spoluautor. Po několikaletém tápání s The Strokes tak byl schopen představit jasnou hudebně-textovou vizi, v níž se velmi lehce a přirozeně odpoutal od monotónního punk rocku a dokazuje, jak výborným hudebníkem a textařem je.

Info

Julian Casablancas and The Voidz – Tyranny (Cult Records, 2014)
www.juliancasablancas.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace