Zelenej | Články / Recenze | 06.06.2014
Solens Arc, čtvrtá deska Kangding Raye, představuje padesát minut hřmoucí krásy rozmanité nátury, od klubového techna po podmořské post-industriální noisové rojení, což podle míry soustředění stačí na prozkoumání hned několika zaprášených mozkových záhybů, případně k prohlédnutí si řady transcendentních scenérií. Pozor, teď není řeč o řadovém kusu vyblitých efektů, nýbrž o albu intenzivní parády.
Hned ze začátku Solens Arc sebejistě sáhne po vibrujících slow beatech v Serendipity March; úvodní track se vyvíjí jako rapsodie a obklopuje posluchače rozloženými melodickými texturami, kombinací zdemolovaného zvuku a německého techna nás pomalu zalévá do husté černé hmoty, černý asfalt a těžké plíce. Tucet skladeb rozdělených do čtyř hudebních úseků, jako trip do sebe zapadajících detailů. Kangding Ray plynule střídá tiché bezvětří s techno smrští o 140 bpm, neúprosné údery v Black Empire s podpovrchovými melodiemi, které se objeví odnikud a stejně se i vypaří. Vše má přirozený vývoj a své místo, bušící ozvěny a temné odéry by obstály i jako odvázanější soundtrack k Pánu prstenů.
Evento je techno s emocemi a silnou atmosférou, probleskující syntetická vlna zvonkohry tu flirtuje s klubovým technem. Holdenovská smyčka v L’envol se vynoří zpod těžké deky několikaminutového techna, po nějaký čas jen ve společnosti dunivého vzdychání syntezátorů. Podruhé se tu deska úplně odmlčí a další skladba Amber Decay začne s čistým štítem. Zaručené potěšení pak plyne z poslední “fáze”, trackem Crystal počínaje - ten má všechny potřebné atributy, aby po něm ambientofilové šli jak vosy po flusu, tedy frostovsky tajemná melodie, rezonance. Těžké beaty, rezonance. Kapky vody, rezonance... Subwoofer vrní monotónními tóny do podlahy a nezbývá než doufat, že sousedi rádi dark ambient techno. Mordor a tak.
Kangding Ray – Solens Arc (Raster-Noton, 2014)
http://www.kangdingray.com
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.
Sára Prostějovská 28.10.2024
Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.