Články / Recenze

Kdo byl slavný v 60. a kdo v 90. letech?

Kdo byl slavný v 60. a kdo v 90. letech?

Jakub Hudák | Články / Recenze | 22.03.2013

Nikdy se mi moc nelíbilo, co Dave Grohl dělá za hudbu. Píše hitovky s texty složenými ze sloganovitých veršů a podle ne zcela neoriginálních (ale přesto celkem zapomenutelných) postupů, které svědčí jeho stadiónovému přednesu. Nechci na něj útočit kvůli komercialismu, ani plakat za flanelovou minulostí – tehdy na tom koneckonců taky nebyli s úspěšností špatně. Co mi ale vadí a co je pro mě hlavním záporem jinak šlechetného počinu Sound City: Real to Reel, je strach z chyby. S výjimkou dvou, nanejvýš tří písniček vyznívá celá deska velmi bezpečně, čistě a škrobeně. Zřejmě skutečně platí, že v kariéře muzikanta, jehož život překlene alespoň třicítku, nastane chvíle, kdy odmítne dál riskovat.

Myslím to dobře, Dave Grohl není křivák a celkem mu věřím, že chtěl vytvořit důstojnou elegii pro jedno z nejvýznamnějších nahrávacích studií, fungující už od konce šedesátých let. V Sound City nahrával kdekdo, ale nikdy ne jen tak někdo: ve studiu se vystřídali hudebníci od Charlese Mansona přes Neila Younga, Joea Cockera, Fleetwood Mac a Grateful Dead až po Nirvanu, Weezer anebo Arctic Monkeys.

Nakonec je asi přirozené, že se kvůli albu dalo dohromady tolik různorodých kolaborací, jen je to na první pohled trochu k smíchu – Sound City: Real to Reel skoro připomíná nějakou transgenerační supergroup, kterou dal někdo dohromady v domnění, že víc slavných talentů udělá víc dobré hudby. Ale až tak eklektické to není. Na albu je evidentní snaha vytvořit písničky na míru jednotlivým umělcům a je poznat, kdo byl slavný v 60. letech a kdo v 90., ale celková asambláž drží pohromadě jak díky promyšlené posloupnosti skladeb, tak díky společnému tématu: rocková rádiová klasika. Nic nepřipomene sedmdesátky tak, jako když Stevie Nicks v You Can’t Fix This zpívá o „dancing with the devil,“ a snad nic není smutnější než Lee Ving a jeho naštvaný punkový křik o tom, že už mu zase volá manželka.

Nejpůsobivější momenty mají mezi sebou velkou mezeru – první a devátá skladba z celkových jedenácti to zachraňují. Celé dílo otevírá píseň Heaven and All v kolaboraci s Black Rebel Motorcycle Club a na jejich motorkářské psychedelii je vidět, že skladbu uřídili sami. O pár zapomenutelných zážitků dále přichází snad největší překvapení v podobě tvrdého bluesrockového představení Paula McCartneyho a musím říct, že takové ohlédnutí za drsnějšími aspekty Beatles jsem od něj nečekal.

Vzato kol a kolem, Sound City: Real to Reel nezměnilo můj názor na Davea Grohla. Pořád trvám na tom, že se mi nikdy moc nelíbilo, co dělá Dave Grohl za hudbu. Nemůžu ale neocenit, co dělá Dave Grohl pro hudbu: navzdory mému odporu k ufňukané nostalgii za „vintage grálem“ šedesátek musím souhlasit s tím, že hudba by neměla zapomínat.

Info

Various Artists – Sound City: Real to Reel (Roswell Records, 2013)
http://buy.soundcitymovie.com/album

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace