Články / Sloupky/Blogy

Kdo je tady šéf? – Za Grantem Hartem (1961–2017)

Kdo je tady šéf? – Za Grantem Hartem (1961–2017)

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 14.09.2017

Nemám rád nekrology. Kdo má. (Snad kromě těch lidí, který tyhle typy textů živí, všichni víme, o kom je řeč.) To je jeden z důvodů, proč na ně ve Full Moon příliš často, respektive vůbec, nenarážíte. Zpráva z dnešního rána o úmrtí někdejšího bubeníka Hüsker Dü Granta Harta zasáhla se zcela nečekanou silou, výjimky jsou třeba.

Koncert Granta Harta před sedmi lety na Sedmičce neviděl skoro nikdo. Těžko říct, co jsme tehdy udělali špatně, bylo jasné, že člen z Hüsker Dü jednak musí hrát na Sedmičce (kde taky jinde) a pak že na něj prostě MUSÍ přijít úplně všichni, kdo se na kopci během posledních dvaceti let otočili. Nepřišli. Dvaadvacet platících byl nově nastavený a dlouhá leta platící smutný rekord Scrape Soundu. Nechápali jsme to, ale po koncertě nám to bylo úplně jedno. Pamatuji si, jak byl Todd z Unkilled Worker Machine, kteří tehdy Hartovi předskakovali (myslím, že to byl jeden z jejich prvních koncertů vůbec), před vystoupením nervózní. Nakonec odehráli skvělý set, Grant jim vřele poděkoval a potěšeně se podepisoval na alba Hüsker Dü, která si Todd s sebou přinesl. Grant hrál v Berlíně den před Prahou pro pět set lidí, tady sotva pro třicet. Ale každý z nich si ten devadesátiminutový koncert bude pamatovat napořád. Hrálo se dlouho přes desátou, postarší hipík s akustikou čaroval. Bývalý bubeník, chápete?

Grant Hart byl jeden z nejmilejších muzikantů, se kterými Scrape Sound přišel do styku. Přijel vlakem s kytarou a malým kufrem, téměř neustále kouřil a od první chvíle sypal jednu historku za druhou. Mluvil v podstatě nepřetržitě. Vyprávěl o Hüsker Dü, vzpomínal na první koncert v Praze (s kapelou Nova Mob), povídal o svém domě a kočkách a z rukávu tahal spoustu zaručeně pravdivých drbů, třeba na Dava Grohla, který se ten večer asi moc nevyspal. Pábitel jako vystřižený. Když jsme jeli ze Sedmičky autem na Vinohrady k jeho hotelu, tak před Jiráskovým mostem najednou říká, „Hele, tady teď bude někde ten kostel, kde se schovávali ty parašutisti, co zabili Heydricha, že jo?“ Došla nám řeč a Vašek málem naboural. U chrámu Cyrila a Metoděje jsme museli zastavit, Grant si ho bedlivě prohlížel, zkoumal pamětní plaketu a dlouho mlčel. Pak z něj vypadlo, že jeho otec, se kterým si podle všeho moc neseděl, bojoval ve Druhé světové válce v Evropě s americkou armádou, a právě příběh o atentátu na Heydricha mu vyprávěl. V kontextu Američanů, kteří Prahu považují za nejhezčí město v Jugoslávii, to byl téměř neuvěřitelný zážitek. Zbytek cesty k hotelu se spíše mlčelo, tedy až Grantovu hlášku, že si sám zaplatí hotel. Což jsme dlouho důsledně odmítali, aby se posléze ze zadního sedala ozvalo: „Hele, kluci, jako dobrý a děkuju moc, ale kdo je tady šéf, sakra?“

Před dvěma lety se začalo, nejdříve opatrně a pak už s téměř jistotou, mluvit o reunionu Hüsker Dü, moc dobře, že k němu nikdy nedošlo. Nedávno byla oznámena kompilace nevydaných nahrávek z prvních let skupiny, trojalbum Savage Young Dü vychází sice až v listopadu, ale od minulého týdne je jeho kompletní stream online. A zní fantasticky. Podruhé a naposledy jsem se s Grantem potkal před pár lety v Berlíně, hrál tehdy v klubu Heimathafen Neukölln, spolu s Dodos, a kdo ví proč společně s místním orchestrem. Bylo to turné k jeho (dnes už definitivně) poslednímu a vynikajícímu albu The Argument, koncert se úplně nepovedl. Spojení rozevlátého písničkáře s poněkud komisním zvukem orchestru příliš nefungovalo. Šel jsem Granta krátce pozdravit, ale ukázalo se, že to nemá smysl. Pouze jsem zpovzdálí pozoroval, jak v zástupu fanoušků hlasitě rozkládá a máchá rukama a koulí očima, naprosto ve svém živlu. Takhle ho uvidím napořád. Jako šéfa.

Striktně osobní top 5:

Hüsker Dü – Don't Want to Know If You Are Lonely

Hüsker Dü – The Girl Who Lives on Heaven Hill

Grant Hart - You're the Reflection of the Moon On the Water¨

Grant Hart – Morningstar

Nova Mob – Shoot Your Way to Freedom

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Le Guess Who? 2024

Maria Pyatkina, David Čajčík, Michal Pařízek 29.10.2024

Pokud někde objevovat, tak právě tady. Vybíráme z napěchovaného programu devět jmen.

Šejkr #140: V obraze

Michal Pařízek 04.10.2024

Dneska v osm večer na Radiu 1 spolu s Angeles Toledano, Melike Şahin, Autumnist, Juliánem Mayorgou nebo Cindy Lee. If You Hear Me Crying… leave me alone.

Šejkr #139: „I’m sure we’re not the only ones“

Michal Pařízek 20.09.2024

Šest dní u moře uplynulo tak rychle, že jsem se ani neotočil, a určitě nejen proto, že tam bylo 15 stupňů. Ale ve stínu toho, co se dělo/děje tady, už…

Šejkr #138: Prsten

Michal Pařízek 06.09.2024

Okruží severu sedí kolem mozku pevně a (možná) napořád, podobně jako prsten, který mám na prstě snad po třiceti letech. Přišel ke mně před Rouge, komu tak asi patří? Forget…

Tak daleko, tak blízko: Mario „Dust“ La Porta (Psychopathic Romantics)

redakce 29.08.2024

Mario „Dust“ La Porta si zařídil svůj bar, aby se měl kde zašít, taky si tam hrává. A se svojí kapelou jezdí po světě. Přijedou i do Kaštanu.

Šejkr #137: V přízemí

Michal Pařízek 23.08.2024

Štvanice minulý pátek hořela. První pražský Underground Overtake se povedl náramně, atmosféra euforická a velká stage, která u Bike Jesus vyrostla, byla zatraceně funkční i slušivá.

Válová a Janáček, abstrakce na třetí

Veronika Mrázková 13.08.2024

Současně je právě marnost a nevědomost, kde začít a kde skončit, vzrušující. Tlumí racio a vynucuje si takové oddání dílu, které se obejde bez faktického výkladu či pointy.

Top 5 Brutal Assault 2024

redakce 13.08.2024

Letošní Brutal Assault je za námi a vypadá to na jeden z nejvýživnějších ročníků vůbec. A to nejen podle našich vyndaných reportérů.

Šejkr #136: Rutina nevadí

Michal Pařízek 09.08.2024

Rozhovor s Nubyou Garcia jsem dělal před pár lety, bylo to uprostřed covidu a bylo to tím poznamenané, ale už tehdy to bylo milé...

Šejkr #135: Post Vintage

Michal Pařízek 26.07.2024

Všechno dobré, něco výjimečné, vytržení s sebou přinesla Aunty Rayzor a vyloženě roztomilí Irreversible Entanglements. Zejména Camae Ayewa, která se chtěla boxovat.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace