Články / Recenze

Kiss Me Kojak - Když tenkrát z oken pršeli šneci

Kiss Me Kojak - Když tenkrát z oken pršeli šneci

Tereza Posturová | Články / Recenze | 15.01.2014

Pohraniční malakologové a vlasoví extrémisti Kiss Me Kojak i na druhém ep opisují stejnou, prasečácky kostrbatou kružnici podle šablony stvořené debutem, jen vazkost plžího slizu je tentokrát o něco vyšší. A nemluvím ani tak o znesnadněné penetraci, jako spíš o měkkosti doteku dopadající pěsti, mokrým hadrem (šnekem) po hubě.

Hned zkraje zakoušíte apokalyptické svody noisové konspirace, po kolena se brodíte v žumpě nadlimitní hutnosti basy, jak to v minulosti nekompromisně načali Gnu. Kiss Me Kojak se do zvuku zakusují hlouběji i díky dvěma aparátům, které běhají po základní struktuře bicích, utahují oprátku zdivočelých songů. Díky tomu se generovaný instrumentální binec nevymyká kontrole, ale koncentrovanou silou vás povalí na zem, zatímco se snažíte rozpomenout, jak bezpečně válet sudy a zvládnout to beze ztráty květinky. Hukotův pudový řev uvozuje bezrozměrnou intenzitu priapického pnutí nastřádaného z každodenního stresu a když už se konečně rochníte v katarzní koupeli, vytáhne vám z vany špunt melancholická trubka, takže krom nostalgicky apatického pohledu do odtoku stíháte s ubývající vodou i zběžně interně inventarizovat.

Tenhle tragikomický romantismus se nejvíc projevuje ve Šnečí defenestraci, vrcholu alba, když epicky agresivní opus magnum svojí (ne)čekanou naléhavostí chtě nechtě přinutí detailně si ten masakr promítnout. Suverénní nadhled a lehkost žánrových kliček předvádějí v závěrečném digestivu Snail Love, který sice začíná trademarkovou cirkulárkou Jesus And Mary Chain a klávesami si drží postpunkový základ ve variaci na joydivisionovskou klasiku, ale škube sebou v epileptických záchvatech hlukové litanie. Co je potom? Ticho, akustický eden. Náročné poslechy jsou z těch nejlepších.

Info

Kiss Me Kojak – Tys byl vždycky víc přítel můj, než já jsem chtěl být přítel tvůj (2013, Bleeding Ear Records)
http://kissmekojak.czechcore.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace