Články / Recenze

Melodie neškodí - Agalloch

Melodie neškodí - Agalloch

Jiří V. Matýsek | Články / Recenze | 08.08.2014

Agalloch dnes patří k těm kapelám, které jsou v rámci žánru poměrně snadno rozpoznatelné - nejsou superhvězdami metalových pódií, přesto jsou zajímavou kapelou, když kombinují black metal s doomem, progresivním rockem i neo-folkem. Hned na začátek dobrá zpráva pro fanoušky - na nejnovějším albu The Serpent and the Sphere jsou to stále ti samí Agalloch, jak je dobře známe. Charakteristický zvuk i pojetí žánru zůstaly zachovány, i když to tak, po předchozím takřka čistě blackmetalovém EP Faustian Echoes, nemuselo vypadat. Jako by Agalloch potřebovali návrat ke kořenům, aby sami sebe utvrdili v tom, že jdou správným směrem. Pohled zpátky otevřel dveře budoucnosti.

Album štěpí na tři části křehká akustická intermezza označená latinskými názvy. Ta zároveň vytvářejí zlomy v příběhu, který je filozofický a dotýkají se hvězdných kruhů a mytologie naznačených v názvu. Mezi těmito skladbami jsou to Agalloch ve své nejryzejší podobě. Jsou si jistí tím, co hrají, a i když tu není výraznější posun nebo změna rukopisu, The Serpents and the Sphere funguje na výbornou. Drží pohromadě a ani minutu nebudete uvažovat o sebevykrádání.

Agalloch střídají čistě metalové pasáže s klidnějšími, až hypnotickými plochami, které táhne kupředu charakteristický zvonivý zvuk kytary. Je to právě instrumentální stránka, co na Agalloch přitahuje. Vokály hrají druhé housle a většina desky je postavená na harmonickém souzvuku kytar, které jsou doprovázeny temnou rytmikou. Žádná ze skladeb (s výjimkou intermezz) se nedostane pod pět minut a hudba má dostatek času pohltit a vtáhnout do astrálních sfér. Jiné, barvité světy se otevírají v Plateau of the Ages a Celestial Effigy. Agalloch jsou jako malíři. Malíři tvořící chladné, zimní krajiny, které překypují zmarem, smutkem a melancholií, a přesto je v nich místo na chvíle odpočinku, radost, hrdinské skutky a pocit vítězství. A tyto světy jsou tvořeny z melodií - krásných, vzletných i tragických.

Novinkou Agalloch nebudou fanoušci zklamáni a pro nováčky by se mohla stát zajímavým vstupem do jejich tvorby. Je velmi přístupná, ale zároveň se nezpronevěřuje sama sobě ústupky směrem ke středoproudému, vyprázdněnému metalu.

Info

Agalloch - The Serpents and the Sphere (Profound Lore, 2014)
www.agalloch.org

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Románek pozdního léta (Julia-Sophie)

Sára Prostějovská 28.10.2024

Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.

Rod se i přes nesnáze podařilo zachovat... (Rod Draka, druhá série)

Šimon Žáček 28.10.2024

Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?

Inšpiratívna periférna osmóza (JAMA 2024)

Lea Valentová 25.10.2024

Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.

Dekonštruovať tradície (Nathan Bowles Trio)

Michal Berec 05.10.2024

Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.

Ďalší výlet dovnútra (Kee Avil)

Richard Michalik 31.08.2024

Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).

Nádej na vyslobodenie emócií z masy chladného betónu (Jack the Hipper)

Jakub Veselý 30.08.2024

Názov Doomer Music je na mieste a album nám prináša pohľad do sveta, v ktorom sú ľudské emócie potlačené, kde môžeme vidieť len drsnú schránku panelových domov.

Kluci od velkých jezer z Ohia objevili svět (Cloud Nothings)

David Stoklas 27.08.2024

Final Summer je deska, ze které čiší životní síla a touha něco dělat. A dělat to navzdory příkořím.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace