Články / Recenze

Murder by Death, folkem a smrtí načichlá parta

Murder by Death, folkem a smrtí načichlá parta

mArcElkrIz | Články / Recenze | 20.02.2013

Neveselé, truchlivé jsou kraje smrti... Už několik let brázdí ulice, pláně, kluby šest schodů pod chodníkem a vůbec všechny ty nekonečné pohřby hlouček minesengrů s mrtvolně bledými tvářemi. Mandolíny, rolničky, smyčce a zajíkavé hlasy. Setkání s nimi bývají nenápadná, ale o to intenzivněji zařezaná do paměti. Objeví se a mizí. Bez větších ovací, oslepujících laserů a ukřičených mediálních kampaní. Potulní pěvci odkudsi ze sousedství s mošnami plnými morytátů a temných vizí. Nelíčeni. K tanci a poslechu nezahrají. Mandolíny, rolničky, smyčce a zajíkavé hlasy. Objeví se a mizí. Jizvy a smrt zůstávají.

Ne, nechci vás otrávit faktografií kolem téhle folkem a smrtí načichlé party (vyhledávat umí každej) a už vůbec často zmiňovanou a naprostou zmatečnou berličkou o podobnosti s Radiohead (na tohle fakt bacha, kdybyste se do toho vyhledávání přece jen pustili – tudy vlak nejede). Jen vás chci taktně upozornit, že by bylo zatracenou chybou tenhle proud ledové vody kolem ústředních setrvávajících pramenů Adam Turla, Sarah Balliet a Matt Armstrong minout, a pokud možno stručně vám popsat moji noční srážku s nimi. A pro tentokrát víc přehledně a bez postranních uliček. Takže, to bylo tak…

… dvaadvacátá hodina zmizela. Stejně jako někdejší silná a zřetelná (teď jen naťuknutí a spodní proud) rezonance sežehlých country songwriterů na předešlých albech MBD, červené se rozlévá v žilách a bledí vypravěči přicházejí. Vaši věrní ve smrti. Začínají tišeji než rakovina, okolí umlká, ohně vzrůstají, kompy hasnou, probíhá reinkarnace LCD v LSD, plameny pohlcují kosti, doklady a sušené výkaly. Bod nula. Konejšivě vtahující motiv mandolíny. Počátek návyku. My Hill. Jen vstup. Nech se vést. Mandolína, hlas a lupající reverb. Slast. Jedna ruka netleská, je lapena anebo uťata. Než stačíte odejít, chmury vás vcucnou a přesvědčí o svém kurevsky něžném obětí. Lost River. Zůstanete. Chvíli ještě něžně tisknete svoji tvář k jejich podrážkám a ostřím, ale během okamžiku házíte za hlavu protézy i firemní plány a zapomínáte na své malomocenství i nutnost uživit své blízké. Rozšířené zorničky. Zběsilý tanec. Straight at the Sun. Rouhačské myšlenky - křepčící skřeti, horečka, CBGB, Poe, Cash, Tiamat, Cave a Uma Thurman vstávají z hrobu. Zmatek, obsese a uhranutí. Jste uvnitř.

No Oath, No Spell - klenutá, vznosná litanie, s piánem, akustickou kytarou, podzemně dunícími bicími a především zpěvem nechtěně se dotýkajícím těch nejrudějších odstínů karmínového krále. Předzvěst blížících se vrcholků a extází. Ale nepředbíhat, nezastavovat, předčasně se neukájet a jen zostra dál! Stetson a probíjející garážové osvětlení. Jedna z mála upomínek na dřívější country poblouzněnou etapu - tryskem ubíhající I Came Around, ve které je však akustická kytara zcela omotána a zválena basovými linkami a elegantně padnoucím, rovně punkovým rytmem bicích. To ostatně platí i o následující Hard World, kde však přeci jen latexově dominantnější akustická kytara a hlavně komplikovanější melodie s molovými propady strhávají vše zpět do bezvýchodného víru noir-folku. A tradá - přirozený nenásilný přechod k Ditch Lilly a The Curse of Elkhart, k písničkářským litaniím s odtikávající atmosférickou mandolínou, šlehajícími klávesami a neúprosně houstnoucí atmosférou. Zatímco první zmiňovaná je konejšivou chvilkou, druhá běsní a vrní. Opakuj si: slast! Ta deska roste s každou minutou. Připraveni?

Vrcholně drásající Ramblin’. Klid střídá erupce bicích, violoncella a řevu. Intenzivní. Klavír v prázdnu a táhlé motivy temných hlubokých proudů. Velmi vydařené album. A prostorné, že se jím propadnete mnohem níž než ke dnu. Queen Mab. Vše se vrací, odráží a opakuje v neodhadnutelných dávkách a obměnách: ticho, temnota, mlha, smrt, mlha, temnota, ticho, šero, chlad, smrt, slast… a z toho všeho náhle promlouvá bezkrvý zpěv. Další hřeb do vrcholu. Klavír z vystříleného baru v rytmu chromé klisny, oprátka na krku a nástroje zechované k zešílení, s pohřební trubkou a basou napodobující lupající kosti. V tento okamžik, na tomto vrcholu již vskutku nesestřelitelní. Oh, to Be an Animal. Takřka zastavený čas. Nástroje už jen tušené, rytmus, co se rodí a bortí v posledních okamžicích. Vypravěč, který vás děsí i těší. Zbývá už jen sladká tečka na závěr. Akordeon, zadupané zbytky nadějí a oči prozřivší zmarem, durové akordy, odhodlané bicí, ohlodané kosti, jásot, nádvoří v transu...

Sladká tečka... a vstříc nové smrti!

Info

Murder by Death - Bitter Drink, Bitter Moon (Bloodshot Records, 2012)
www.murderbydeath.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace