Články / Recenze

◊►≈ na planetě strachu

◊►≈ na planetě strachu

David Čajčík | Články / Recenze | 03.05.2013

Rok uplynul od vydání debutového alba Doom na kraji lesa a ne že by Piča z hoven přehnaně koncertovala, ale kdo chtěl, ten nejen slyšel, ale i viděl. A kdo viděl, ten odešel přesvědčen. Umělecké fakulty vysokých škol jsou od pradávna líhní originálních, specifických, až absurdních projektů, z nichž některé svou vitalitou překonají stigma školního souboru a stanou se z nich plnohodnotná okna do české kultury. Vysvětlete někomu, že Piča z hoven z brněnské FAVU VUT není tříakordový punk, ale minimalistická elektronická melancholie, opuštěný house bez domova, ozvěny synťáků z minulosti. Vysvětlete to všem.

Možná se seznámili na drogovém večírku nebo je začali pořádat až společně a potřebovali vhodný soundtrack. Hutné beaty písní Planety a Nepřemýšlej o tom dávají příležitost k devadesátkovému tanci, ale vlnit se dá na všechny. Jinak těžká post-moderna, synth-pop leda ve snu – doslova ve snu. Brány pekel duní temnou noisovou energií a za nimi v horoucích hlubinách čeká sám Nosferatu s 50 bpm beze slov. Doom ne náhodou na kraji lesa, temné tóny elektroniky ze dna osmdesátek se odráží od kmenů stromů a lesním porostem prostupuje monotónní ozvěna hlasu. Co píseň, to jiná skladba emocí, ale každá stejně geniální, slabá místa neexistují, proud melancholie plyne deskou a strhává větve úzkosti, bezstarostnosti a děsivé pragmatičnosti.

Projev mezi recitací a zpěvem působí naléhavě a zároveň nepřítomně, ve skladbě Paní s igelitkou promlouvá do duše a připomíná dvě morální ponaučení jak od Rychlých šípů, v Japonské zase otevírá duši a odhaluje obavy. Kdyby se udělovali Andělé za krátkometrážní texty, Piča nemá konkurenci. Ve dvaceti slovech je vměstnáno tolik lyriky, že by Baudelaire mohl závidět. Zpěvačka Eva svým depresivním projevem občas prokleté básníky připomene. Jasným příkladem je píseň s perverzně hitovým potenciálem – Děti. „Potomci lógru v hrnku, děti, co až vyrostou, přejedou srnku...“

Na vizuální stránce si skupina dává neméně záležet a ať už nám vulgárně punkový název přijde pro tento projekt vhodný nebo ne, jeho grafické ztvárnění do tří všeříkajících znaků říká pravdu o životě podobným způsobem jako číslo 42. Trademark ceněný miliony, ideální na trička a merch všeho druhu. Introvertní živé vystoupení pak doprovázejí projekce, kde problikávající středobod tvoří právě tato hříčka podložená DIY psychedelickými polaroidovými obrazy. Však ta výtvarná škola se někde projevit musí. A pětice umělců skloněných nad laptopy a klávesami občas vytáhne i kytaru, aby ukázala, že za vším tím elektronickým aranžmá skládají obyčejné, byť dokonalé písně.

Chtěl bych slyšet Kde domov můj zpívaný slovensky s industriálním doprovodem. Závidím Slovákům, že tuto šanci dostali. Lépe album skončit nemohlo. Tak nestrkej hlavu do igelitky!

Info

Piča z hoven - Doom na kraji lesa (diy, 2012)
www.picazhoven.bandcamp.com/album/doom-na-kraji-lesa

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace