Články / Recenze

Nepřátelé státu – přátelé svobody (Josef Tětek)

Nepřátelé státu – přátelé svobody (Josef Tětek)

prof. Neutrino | Články / Recenze | 23.01.2022

Kniha Nepřátelé státu představuje dvacet sedm životů historických osobností, které měly společného nepřítele, a tím je stát. Nade vše vyznávaly svobodu, někdy i za cenu nasazení vlastního života. V plejádě radikálních obhájců svobody najdeme věhlasné americké politiky Thomase Paina, Thomase Jeffersona či Benjamina Franklina, již vytvořili fundament americké liberální demokracie, kontroverzního sociálního antropologa Herberta Spencera nebo prvního anarchokapitalistu Gustava de Molinariho. Dočteme se o osudu nepřehlédnutelné obhájkyně racionálního egoismu Ayn Randové, která tvrdila, že osobní zájmy jednotlivce jsou důležitější než zájmy společnosti, ale i o možné identitě Satoshiho Nakamota, fiktivního tvůrce decentralizované kryptoměny bitcoin, postrachu státních peněz.

Josef Tětek je ekonom, znalec kryptoměn a splupracovník Liberálního institutu, a tak ve svém výběru osobností věnuje zvláštní pozornost věrozvěstům liberální ekonomiky Frédéricu Bastiatovi, Ludwigu von Misesi a Friedrichu A. Hayekovi, kteří vyšli z koncepce „odluky peněz od státu“ v intencích volného trhu „bez přívlastků“, a byli tak inspirátory dnešního neoliberálního diskurzu. Ten je však dnes už trochu out of date, když narazil na hranice své neukojitelné ekonomické rozpínavosti. A možná by dnes nebylo od věci pokusit se hledat spíš konsensuální řešení než lpět na své „ojedinělé“ individualitě a všespásné iluzi „neviditelné ruky trhu“, které přinesly atomizaci společnosti na sebestředné jedince s nutkavými konzumními návyky, nikoli skutečně svobodné občany. A onen stát se mezitím stal paradoxně „dojnou krávou“ pro mnohé firmy, na oko vyznávající liberální ekonomii, nikoli obávaným Leviathanem.

Mezi tyto svobodomyslné a převážně liberalismus vzývající postavy se přimotali i český protihabsburský literát K. H. Borovský či praotec anarchismu a ruský revolucionář Michail Bakunin. Ten byl sice rovněž důstojným zastáncem svobody, ale schytal to od autora za neznalost ekonomie, zároveň byl pochválen za to, že prokoukl „skutečné“ záměry Karla Marxe o nutnosti nastolení centrálně řízeného státu. Na pranýř tak byl postaven i socialismus jako nefunkční společenský model. Přitom není od věci si připomenout, že bez něj by v rámci kapitalismu nikdy nebyl zaveden důchodový systém či podpora sociálně a zdravotně znevýhodněných a žili bychom dle premis sociálního darwinismu, kdy jen silnější mají právo přežít.

Tětkova kniha je přínosná tím, že přístupnou formou seznamuje čtenáře s mnohými známými, ale i polozapomenutými osobnostmi rozličných osudů a profesí, bojujících za svobodu jednotlivce proti chapadlům někdy až příliš centralizovaného a zbyrokratizovaného státu. I když jeho funkce, zájmy a pravomoci se během doby proměňovaly. Pro politické vyvážení by šla plejáda osobností jistě zpestřit o zásadní jména z levicově-anarchistického spektra jako Michail Kropotkin, Pierre-Joseph Proudhon nebo spisovatel a básník Henry D. Thoreau, který jako první obohatil náš slovník o termín „občanská neposlušnost“. Doufejme však, že svoboda nehledí napravo ani nalevo a bude dostupná všem bez rozdílu.

Info

Josef Tětek – Nepřátelé státu – přátelé svobody (Grada, 2021)
web nakladatelství

foto © se svolením Liberálního institutu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Románek pozdního léta (Julia-Sophie)

Sára Prostějovská 28.10.2024

Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.

Rod se i přes nesnáze podařilo zachovat... (Rod Draka, druhá série)

Šimon Žáček 28.10.2024

Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?

Inšpiratívna periférna osmóza (JAMA 2024)

Lea Valentová 25.10.2024

Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.

Dekonštruovať tradície (Nathan Bowles Trio)

Michal Berec 05.10.2024

Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.

Ďalší výlet dovnútra (Kee Avil)

Richard Michalik 31.08.2024

Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).

Nádej na vyslobodenie emócií z masy chladného betónu (Jack the Hipper)

Jakub Veselý 30.08.2024

Názov Doomer Music je na mieste a album nám prináša pohľad do sveta, v ktorom sú ľudské emócie potlačené, kde môžeme vidieť len drsnú schránku panelových domov.

Kluci od velkých jezer z Ohia objevili svět (Cloud Nothings)

David Stoklas 27.08.2024

Final Summer je deska, ze které čiší životní síla a touha něco dělat. A dělat to navzdory příkořím.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace