Články / Recenze

Noví Eels mají koule pečlivě schované

Noví Eels mají koule pečlivě schované

Bára Vondrášková | Články / Recenze | 14.03.2013

Eels brázdí hlubiny vod nezávislého rocku už od poloviny 90. let. Znáte je? Jo? Super! Ne? A máte rádi Beatles, Pink Floyd, Velvet Underground a jste přitom zvědaví, jak by podobná hudba zněla s modernějším zvukem? Zkuste si poslechnout album Wonderful, Glorious, zbrusu novou a jubilejní desátou nahrávku od Eels. Zní sice trochu rockověji a naštvaněji než ta tři roky stará, předchozí... Ale o to je lepší.

První z ,,úžasných a báječných“ skladeb je Bombs Away. Hromada sekavých basů, temných bicích, zdvojeného hlasu E (Marka Olivera Everetta, jediného stálého člena Eels) a elektronických pazvuků. Jedna z těch skladeb, u kterých čekáte, kdy se to konečně rozjede, než vám dojde, že už takhle je to vlastně pořádný nářez. Dokonce i po zádech běhající mráz a husí kůže se zaručeně dostaví. Jinými slovy, má to koule, ale pečlivě schované. Stejně tak je na tom i temným kytarovým rifem s atmosférou divokého západu začínající jízda Stick Together nebo Kinda Fuzzy, plná klávesových mňouků připomínajících osmibitovou hudbu, která je zároveň z těch nejwonderfulovějších kousků na albu. Třetí v pořadí je Accident Prone, ukolébavka o osamocení, která jako by vypadla od Pink Floydů. Len ta trúba chýba. Peach Blossom, první singl, se zdá být zdařilým prolnutím Rolling Stones a Nirvany, ale ke konci se zvrtne v optimistický dream pop.

V případě následující On the Ropes jde o klidné a pohodové pohrávání si s country a vzpomínání na Boba Dylana a je nutné říct, že řazení skladeb je na Wonderful, Glorious velmi povedené, příkladem budiž právě tato píseň: sestupná harmonie na konci a fade out, to přímo naladí na pomalou baladu. A ta přijde. Ovšem The Turnaround si nepouštějte v kocovině, depresi či splínu, chcete-li se dožít zítřka. Nebo chcete-li v nejbližší době poslouchat také něco jiného než právě tuhle skladbu. Po vymletí díry do hlavy přehlceným kraválem zpětné vazby sice začíná New Alphabet slovy ,,You know what? I’m in a good mood today“, nicméně i kdybyste si vypli zvuk a pustili si jen obraz klipu, v němž E zmasakruje chlapce na pláži a do pusy mu narve mrtvou rybu (bodejť by ne, když na něj útočil nunčakama), uvidíte, že to zas tak veselé nebude. Z New Alphabet se vyklube stížnost na absurditu dnešního světa. ,,When the words just sound like noise/ I need a new alphabet/ When the world stops making sense/ I make a new alphabet...“

Album zůstane potemnělé až do konce. Poupravená bluesová dvanáctka s ironickým textem Open My Present, pomalá a depresivní True Original, která by mohla suplovat The Turnaround, nebo (rythm’n’)bluesovými prvky okořeněná You’re My Friend – ani jeden song není zrovna ideálním životabudičem, přesto nutí k opakovanému poslechu. Až teprve s koncem přichází relativní happy end. Předposlední I Am Building a Shrine evokuje veselý průvod s barevným autobusem a Beatles v čele a to nejúžasnější a nejbáječnější na konec: titulní Wonderful, Glorious, která mísí pomalé, ale radostné durové vyhrávky s temnějšími, bluesrockovějšími a kytarovějšími postesky. Stejně jako celé album.

Info

Eels – Wonderful, Glorious (E-Works / Vagrant, 2013)
www.eelstheband.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace