Anna Kubínová | Články / Recenze | 24.07.2020
Jemná psychedelie, konzistentně pomalé tempo a patřičná dávka melancholie. To jsou nejnovější Woods. Album nazvané Strange to Explain je koncepčně promyšlené, ani na několikátý poslech nenudí a jednotlivé melodie jsou chytlavé a snadno zapamatovatelné. Stačí ale tyto vlastnosti k tomu, aby zaujalo stálé místo v hudební knihovně žánrového fanouška?
The Woods se zformovali v roce 2005 v americkém New Yorku a v současné době má skupina s folk-rockovými kořeny pět členů. Za patnáct let vydali jedenáct studiových alb, což je úctyhodné číslo, které ale zároveň přináší otázku, jestli se při takovém počtu skupina neopakuje nebo neztrácí na kvalitě.
První písničkou na novince Strange to Explain je houpavá Next to You and the Sea. Navozuje zadumanou, tesknou atmosféru, kterou projasní hned následující, energičtější Where Do You Go When You Dream. Veskrze jsou si ale všechny obsažené skladby podobné jak tempem a rytmem, tak emocionálním naladěním. Hudební aranže jsou nápadité, vynikají hlavně klávesy a saxofon, zároveň je celá nahrávka zvláštně jednolitá. Strange to Explain je název skladby, která vyšla také jako singl a zpěvák Jeremy Earl se v ní vyznává z pocitu déjà vu, který ho provází, ale neumí jej vysvětlit. Za zmínku stojí Fell So Hard s chytlavým refrénem nebo Be There Still, jemná ukolébavka, kterou provází něžná kytara. Jedná se o nejkrásnější melodii na celém albu.
Woods měli evidentně jasno v tom, co chtějí udělat. Strange to Explain se nejvíce podobá jejich desce Sun City Eater in the River of Light z roku 2016. Woods jsou ve svém žánrovém zaměření konzistentní, příliš neexperimentují, zároveň je vidět, že pořád mají nové nápady, za posledních šest let vydali čtyři alba. Poutavou kombinací folku a rocku příležitostně obohacenou o další hudební nástroje se podobají známějším Lord Huron, kteří se ale v posledních letech posunují směrem k psychedelii.
Strange to Explain není přelomová záležitost. Mixem toho nejlepšího z žánru jako by Woods spíše chtěli potěšit stávající fanoušky než přilákat nové. S každým dalším poslechem album poodkrývá další hudební vrstvu, které je možné věnovat pozornost, a tak vybízí posluchače k opakovanému návratu – a je jednoduché nechat se zlákat.
Woods – Strange to Explain (Woodsist, 2020)
album na Bandcampu
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.
Sára Prostějovská 28.10.2024
Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.
Šimon Žáček 28.10.2024
Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?
Lea Valentová 25.10.2024
Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.
Michal Berec 05.10.2024
Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.
Richard Michalik 31.08.2024
Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).
Jakub Veselý 30.08.2024
Názov Doomer Music je na mieste a album nám prináša pohľad do sveta, v ktorom sú ľudské emócie potlačené, kde môžeme vidieť len drsnú schránku panelových domov.
David Stoklas 27.08.2024
Final Summer je deska, ze které čiší životní síla a touha něco dělat. A dělat to navzdory příkořím.
Veronika Tichá 26.08.2024
V narativním songu Strašidla Toad Planet ukazují, že si dokážou pohrát i s funkovějšími melodiemi a nástrojovou kompozicí... Debut u Kabinet Records.