Články / Recenze

Po každé noci přijde nový den (Iro Aka)

Po každé noci přijde nový den (Iro Aka)

obraz | Články / Recenze | 23.10.2020

Hivern Discs je respektované hudební vydavatelství se sídlem v Barceloně, jehož zakladatelem není nikdo jiný než John Talabot. Roky působení na elektronické scéně spolu s vytříbeným vkusem se zákonitě projevují v jeho neomylné selekci a každý další release tohoto labelu tak stojí za povšimnutí.

Poslední deska, která zde právě vychází, má název Passatge de les Ombres (v překladu Průchod stíny). Jedná se o debut producentské dvojice Iro Aka. David Iriarte a Carles Rocamora se do povědomí elektronické scény zapsali nejen jako djs, ale i díky početným remixům. Při poslechu je znát, že se nejedná o žádné nováčky a za jejich osobitým zvukem stojí spousta zkušeností a trpělivé práce.

Sami autoři již názvem alba odkazují na japonský výraz „ukiyo“, který byl dříve v buddhistické tradici překládán jako „svět bídy“. Vlivem hedonistického životního stylu se tento význam vyvinul v termín „plovoucí svět“, který označuje způsob, jakým obyvatelé měst prostřednictvím kulturních aktivit a požitků z prožitků zapomínají na své všední problémy. Passatge de les Ombres vytváří paralelu mezi oběma významy a evokuje v této tíživé době cestu symbolickým tunelem, v němž se temnota a introspekce protínají s únikem a nadějí.

Úvodní zasněná skladba Temple navozuje silnou atmosféru osamocení, která je leitmotivem celé nahrávky. Zejména její první polovina může ilustrovat cestu nočním městem, cestu z vnějšku do středu. Ulice, které ještě nedávno hýřily ruchem, jsou nyní prázdné a o přítomnosti života svědčí jen blikající lampa a několik posledních rozsvěcených oken. Podobně i během poslechu potkáte jen pár opakujících se vokálů, které dokreslují abstraktní, často až zenovou zvukovou syntézu dominující celému albu. To však nezní strojově a díky propracovaným kmenovým rytmům a citlivému vrstvení struktur vytváří zvukové scény, které působí velmi emotivně.

Zatímco první polovina je značně melancholickým výletem do meditativních krajin, druhá půlka posluchače z nastupující úzkosti postupně vyvádí. Již skladba Tribe Frequency Oscillator svou repetitivností odkazuje na opakující se cykly v dějinách lidstva a gradující basová linka vytváří příslib, že po každé noci přijde nový den. Tento motiv je k dokonalosti doveden v pravděpodobně nejsilnější Activitats Encobertes, která bude bezpochyby fungovat i v klubovém prostředí.

Passatge de les Ombres je koncepčně i zvukově dotažená deska, která neztratí nic ze své platnosti ani po uplynutí tohoto nelehkého období. Svojí náladou vybízí ke srovnání s albem Tooth londýnských Raime, které se zabývá odosobněným životem v betonovém městě. Na rozdíl od nich však Iro Aka přichází s vírou v paprsek naděje. Dvojice z Barcelony se tímto počinem řadí mezi jména, která si na elektronické scéně zaslouží pozornost.

Info

Iro Aka – Passatge de les Ombres (Hivern Discs, 2020)
Bandcamp projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace