Články / Recenze

Příběhy beze slov vypráví Godspeed You! Black Emperor

Příběhy beze slov vypráví Godspeed You! Black Emperor

Ondra Mikula | Články / Recenze | 06.11.2012

Neskutečně dlouhá gradace, spousta rámusu na pozadí, kytary, co zní jako křik ptáků na pobřeží, do nekonečna protáhlé tóny houslí, pak melodie, které evokují orientální atmosféru psychedelie šedesátých let, spousta motivů a rytmických změn – úvodní song nového alba od Godspeed You! Black Emperor je jako příběh. Má totiž úvod, zápletku, děj i rozuzlení. Je jako abstraktní programová hudba. Monumentální dvacetiminutovou Mladic střídá první ze dvou hlukových nahrávek – drone nazvaný Strung Like Lights at Thee Printemps Erable je plný napětí a poskytuje přesně tolik času, kolik je potřeba na vzpamatování se, nabrání dechu na úžasnou We Drift Like Worried Fire. Myšlenky dostávají krátké volno a můžou se rozvíjet na téma „co se to právě stalo?“ a „co se ještě dít bude?!“

Věrni heslu post-rock vás nejdřív uspí a pak vám ustřelí hlavu, GY!BE pomalu pokračují s první melodií a my si můžeme užít pocit, že je všechno celkem v pořádku a vlastně krásné, i když to tak ze začátku vůbec nevypadalo. Ale nedělejme si iluze – druhá část nás uvrhne zase zpátky do temnot. Jako by se Godspeed snažili potrestat posluchače za kacířskou myšlenku, že vytvoří něco, co asociuje i jiná slova než utrpení a peklo. A posledních pět minut – je to snad naděje? Objeví se z ničeho nic a písnička s tak trefným názvem se loučí velkolepou atmosférou. Těžko uvěřit, kolik pocitů dokázali GY!BE vměstnat do jediného songu – možná víc, než většina kapel vloží do celé diskografie. 'Allelujah! Don't Bend! Ascend! končí bílým šumem, možná se jedná o vítr kanadských hor a plání. Pak přichází vrzání houslí jako od Velvetů, ale toto není o heroinu ani o lesklých kožených botách, je to dost možná o zkaženosti establishmentu, a nejspíš o tom, co se děje ve vaší hlavě právě teď. Deska mistrně pracuje s pocity, střídá agónii s mánií, je bipolární, náladová. Nejspíš to vypadá, že přeháním, ale tohle album vám převypráví celý život, nebo taky neznámou historickou epochu.

Dočetl jsem se, že post-rock se vyčerpal, že už nemá co nabídnout. Možná si to samé mysleli GY!BE v roce 2003, kdy ohlásili konec, aby na počátku nového desetiletí pomohli tohle tvrzení vyvrátit comebackovým albem Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven. Nastoupili do rozjetého vlaku, který sami pomáhali roztlačit – tou dobou už se v něm nějakou chvíli vezli komerčně asi nejúspěšnější Sigur Rós, rockovější Mogwai nebo kytarovější Explosions in the Sky. Do vlaku, který stavěli The Velvet Underground i My Bloody Valentine, do vlaku, který se nezastaví, dokud islandskou přírodu nepohltí města a továrny, dokud budou politické problémy sžírat všechny muzikanty v Montrealu, dokud Glasgow bude temné a neveselé místo… Převažující absence textů nutí posluchače zapátrat v emocích a vzpomínkách a dodat instrumentálkám svůj vlastní význam. Můžeme jen tušit, z čeho hudebníci čerpali. Je to příroda? Globální tragédie? Vnitřní démoni? Pověsti a legendy? U GY!BE nám možná napoví živá projekce, doprovázející jejich koncerty.

Za zmínku stojí způsob, jakým kapela desky propaguje – totiž nijak. Zpráva o tom, že GY!BE na labelu Constellation něco vydali, se šíří úplně sama, bez jakékoliv mediální masáže. Odmítají publicitu, neplánují marketingové strategie. Věří, že pravé potěšení fanoušek nalezne při procesu objevování na vlastní pěst, že hudební průmysl je zlo a říká nám, co si máme myslet. Věří, že tímto způsobem se jejich tvorba dostane do správných uší. Je to součást protestu proti velkým korporacím a vládě, někdy se o nich mluví jako o anarchistech, pod nic takového by se ale nikdo z kapely nepodepsal.

V Praze zahrají Godspeed You! Black Emperor podruhé, 11. listopadu se všech devět členů kapely pokusí vměstnat na malé pódium v Lucerna Music Baru. Lepší čas než listopad, symbol přicházející zimy a umírající přírody, si nemohli vybrat.

Info

Godspeed You! Black Emperor - Allelujah! Don't Bend! Ascend! (Constellation, 2012)
www.brainwashed.com/godspeed

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Románek pozdního léta (Julia-Sophie)

Sára Prostějovská 28.10.2024

Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace