Anna Kubínová | Články / Recenze | 05.11.2019
Americká skupina The Lumineers se od doby svého vzniku v roce 2005 vypracovala na pozici jedné z nejznámějších folk-rockových kapel současnosti. Bývá přirovnávána k formaci Mumford & Sons, dvakrát obdržela nominaci na cenu Grammy. Na svém třetím albu vypráví životní příběhy členů rodiny poznamenané závislostmi, citovou deprivací a nenaplněnými touhami.
Od první, eponymní desky se zakládající členové a autoři většiny písní Wesley Schultz (zpěv, kytara) a Jeremiah Fraiters (bicí) poctivě drží škatulky indie a folk-rock. Písním vévodí lehce zastřený a poměrně vysoko posazený Schultzův hlas doprovázený kytarou, pravidelně zaznívá klavír nebo housle – Schultz a Fraiters dlouhodobě spolupracují s řadou dalších hudebníků, tady se podíleli mimo jiné houslistka Lauren Jacobson a pianista Stelth Ulvag.
Skladby na albu III jsou seřazené za sebou tak, že postupně vypráví životní příběhy tří členů rodiny Sparksových, jejichž předobrazy nacházeli autoři ve svém okolí. První přichází na řadu Donna, po ní následuje její vnuk Junior Sparks a nakonec Juniorův otec a Donnin syn Jimmy. Každý z těchto příběhů vyšel i samostatně jako EP.
Nedílnou součástí je i série videoklipů, které provázejí jednotlivé songy. Pomáhají fanouškům pochopit smysl textů, které se často vyjadřují pouze v náznacích. Donna, Jimmy i Junior mají tvář – jsou to tváře posmutnělé, pronásledované osobními démony, nejčastěji alkoholem. Jejich neradostné osudy se halí do šedavých pastelových barev, málokdy vysvitne slunce, všude jen mlha a nepořádek, často frustrace a neschopnost vystoupit z vlastního stínu.
Novinka III je propracovaná, komplexní. The Lumineers se nesnaží o velké hudební experimenty, spíše se zaměřují na atmosféru a celkové vyznění. Prim hraje akustická kytara, klavír, a především Schultzův vokál – jemný, a přesto naléhavý, účastný a něžný. Navozuje atmosféru prázdného podzimního rána, kdy se svět zdá být šedivý a nevlídný a obstát v něm je sakra těžké.
The Lumineers – III (Dualtone Music Group, 2019)
album na Spotify
živě: The Lumineers (us)
10. 11. 2019 18:30
Forum Karlín, Praha
fb událost
Jiří V. Matýsek 21.01.2025
Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.
3DDI3 01.01.2025
Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.