Články / Recenze

Pyré na poli

Pyré na poli

Milan Bátor | Články / Recenze | 19.12.2017

Kladenská kapela Pyré vydala svoje první épéčko. Muzika je společným dílem, texty napsal basák David Fikrle, jehož vokál je poznávací značkou skupiny.

Je to vlastně docela trefný oxymóron. Jablka zbavená slupek a jader, hmota rozdrcená tlakem na kašovitou směs. Jenže debut Pyré kope jako hodně naštvaná mula. Šestici songů diriguje energická rytmika Ládi Korendy, který mění tempa a rytmy (nejlepší jsou nepravidelné), kytara Kamila Komma místy připomíná rozbité střepy a výkřiky lidí s bipolární poruchou (viz první song s názvem bp). Zvuk Pyré se odvolává na alternativní rock, má slabost pro brněnskou scénu devadesátých let (Dunaj), ale je drsnější a chvílemi grungeově explozivní (skladba Zem). Progrockově a futuristicky zní skladba Otom, která pomocí textových asociací (Sám/ Ve dvou/ V tobě/ V sobě/ Ve snech/ Za zdí/ Najdu to) vyvolává uhrančivé vize. Všechno stvrzuje pohyblivá a neklidně těkavá basa Fikrleho, která místy drásá na kost a dobře mění role z melodické na rytmickou…


Pyré má chuť ostrých drátů, ale umí i pohladit. Hudba jde proti proudu, proti nažehlenému, oficiálnímu, poplatnému. Jde si pro jistotu nejhoršího, ve kterém se často ukrývá pravda. Album je stručné, úsečné, zhuštěné, bez diakritiky, bez keců a stejné jsou i názvy písní: bpkrok, rub, otom, zem a uzda. Když se v náznaku skrývá i metaforická mnohost, nelze si přát víc. Snad jen příště dlouhou desku a větší úrodu jablek.

Info

Pyré - s/t (Polí5, 2017)
www.poli5.bandcamp.com/album/pyr

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace