Richard Kutěj | Články / Recenze | 25.11.2016
Běloruská hudební scéna nepatří mezi nejznámější, o to více jde-li o tamní elektronický underground. Jak ale známo, hledačství bratislavského labelu Aliens Production nekončí na slovenských hranicích a jedna z podzimních novinek je tak i album Recovered Fragments běloruského producenta Dimitryho Nikolaenka, který tvoří pod názvem RecFrag.
Průkopník běloruského ambientu a IDM nenabízí žádnou revoluci žánrů. Nejde ale ani o kopírku žánrových veličin, ačkoli je jimi poučen a proškolen. Sympaticky působí snaha neznít překombinovaně, nekoná se únavné opakování nápadů a zbytečná délka jednotlivých skladeb. Úvodní melancholický track Mecrury Arrows si vystačí s tříminutovou stopáží, i to stačí. Pro Recovered Fragments je typická práce se základní melodií, melancholická nálada, typický elektronický chlad. Ruku v ruce s tím jdou těkavé glitche, zvuky a rytmy rozprostřené kolem. Nejsilnější místa? Výborně gradující song Membrane (Recovered), táhlý Phosphorus Hall, oslava ambientní náladotvornosti a toho, jak styl dokáže posluchače unést do světa zvuků, které dávají zapomenout na vše kolem. Největším hitem a nakopnutím je Temeraire. Nejtvrdší song desky používá i EBM postupy a hodně mu pomáhá i zpěv hostujícího vokalisty Taeliha. To s sebou nese i moment překvapení a částečnou změnu nálady, okamžiky, které by prospěly celému albu.
RecFrag je mladý tvůrce a Recovered Fragments je jeho druhým dlouhohrajícím počinem. Dimitry Nikolaenko je v mezích žánru šikovný, umí vytvořit zajímavou nosnou melodii, daří se i práce s atmosférou. Album by ale posunula větší odvaha k ponorům, prozkoumávání a prohlubování prostorů a nálad jednotlivých tracků. A že se RecFrag nemusí bát tvořit ani údernější a tvrdší muziku dokazuje zmíněný track Temeraire.
Být originální a nový je dnes složité, ale elektronika dává svým tvůrcům velké možnosti, aby posluchače vtáhli dovnitř hudebního děje, tu ho nechali „dusit“ atmosférou a jindy ho zase „nakopli“ nečekanou energií. RecFrag to částečně dokázal, zatím ale ne vše dotáhl do kýženého cíle. Talent by tu byl.
RecFrag - Recovered Fragmnents (Aliens Production, 2016)
www.soundcloud.com/recfrag
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.
Sára Prostějovská 28.10.2024
Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.