Články / Recenze

Redefining Heavy: The Psyke Project

Redefining Heavy: The Psyke Project

waghiss666 | Články / Recenze | 29.05.2013

Ze slovního spojení „hudební projekt“ mám vředy. Proč má někdo sakra potřebu takhle pojmenovávat opravdovou kapelu o pěti lidech (žádný pseudonym pro mačkání čudlů a elektronickou one-man show libovolného žánru), chápat nemusím, ani nepotřebuju. Zpětně zjišťuju, že dánský kvintet The Psyke Project hraje už přes deset let a nahrál 3 alba + 1 EP, my si ale dali první rande u splitu s As We Fight z roku, v němž si Oscara odnáší britsky sprostý film o vladařově vadě řeči a Tepláky oceňuje Akademie Populární Hudby cenou nejvyšší.

Na rozdíl od minula jsem u letošní nahrávky musel dát víc druhých šancí. Řešení nemá až tak zubaté ostří: lehnout si pod Guillotine s úplňkem v zádech i v podvědomí. Vazbení kytary s aparátem slouží jako koncertní entrée odpradávna a nemusí jít nutně o hardcore. Tady mi to málem utrhlo hlavu. Zvuk jako by se nahrával na šrot, ovšem producent Jacob Bredah má všechno tam, kde chce. Praská to, hučí to, bolí to. Parádně! Tempo se od minula znatelně snížilo na pomalé, případně ještě pomalejší (častěji), pravidlo poruší až sedmá moshovačka Ghost Fight, což je jediná skladba, v níž se neujal mikrofonu frontman Martin, který jinak připomíná dánskou variaci na Jakea Bannona. Obalu by logo Deathwish Inc. jistě slušelo, třeba příště. Žánrové rozkročení ovšem odpovídá: post-metal, sludge, black metal, noise, hardcore…

Úplně novou škatuli pak potřebuje čtvrtá stopa pojmenovaná Partisan. Kytara nastaví nižší otáčky, bum a pak… Tady nastává největší prohra ve snaze popsat to peklo, co následuje. Partisan je TAK ZLÁ, jak jen to ještě může znamenat kompliment. Syrovost, bolest, temnota, špína, a to všechno se valí pomalu, že to snad pomaleji ani nejde. Nabízí se srovnání s Neurózou a hned následující věc na ni nechá vzpomenout pochodem vchod lačné tlamě plné bolestivě studených rampouchů, co se při každém skousnutí tříští na kousky, až to trhá uši. Tremollo. Zmíněná sypačka. A zase zvolníme, což může být i na škodu, pokud nejste opravdu masochista schopný utopit se v asfaltu. Ano, tohle je právě to album, které vyžaduje vinyl a mělo štěstí, že se za kolaborace pěti labelů dočkalo. When Man Became God, masakr sluchovodu a mysli jde do finále. Ale až po výměně zbraně, vrah si jen potřebuje oddychnout a nabrousit rezavou čepel. Nádech nad hladinou, kopanec do čela a jste v tom zase. Utéct zpod gilotiny je snazší. Tohle album nedoporučuju!

Info

The Psyke Project – Guillotine (Bloated Veins/Black Lake/Braincrushing/Swarm of Nails/Molestin, 2013)
www.thepsykeproject.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace