Články / Recenze

Rubikova kostka ženy - Róisín Murphy

mexhouse | Články / Recenze | 12.05.2015

Hudební kritika si s vaší hudbou nikdy nevěděla úplně rady, i stran Moloko se psalo o popovém hledačství – cítíte se jako experimentátorka? – Dobrý den, cože? Když Moloko oznámili roku 2002 rozpad kapely… ne, takhle raději taky ne. První sólové album Róisín Murphy Ruby Blue (2005), které natočila s producentem Matthewem Herbertem, bylo příliš náročné i na Moloko fans, popové písničky byly řádně krabaté a… řekněme kubistické. Následující Overpowered (2008) se vydalo opačným směrem, bouchlo do rádiových dveří a vytasilo se s něčím, čemu běžný posluchač rozumí, a ten kmenový pokládá na spotřební gázu.

Co se dělo dalších sedm let? Kromě toho, že Murphy založila rodinu, éter pravidelně zásobovala kolaboracemi ponejvíce s disco/houseovými tvůrci, za všechny David Morales, Luca C & Brigante nebo Boris Dlugosh, ale nikdy to nebyl zářez tak hluboký, aby nesílila touha po novém autorském materiálu a nezvětšovala se skepse ohledně hudebního směřování proměnlivé Irky. Na Hairless Toys posadila na producentské bidlo Eddieho Stevense (ano, partner a producent posledních, tak odlišných nahrávek Jany Kirschner), s nímž spolupracuje a který ji koncertně doprovází už od druhé poloviny devadesátek, a výsledkem je zdánlivě nesourodá sbírka moderních písniček, tak jak to uměli jen Moloko. A přeci je tak jiné.

Jediný track se dostal pod pět minut; uměřené disco-tranceové housenky i zvukově nápadité, zastřené kabaretní cajdáčky nebo funk-popové, charakteristicky arytmické skladby fungují vedle sebe jako rychle převlékané kostýmy. Pokud narážíme na živá vystoupení, která byla vždycky v duchu opulentních módních kreací, přidejme k tomu ještě fakt, že Singl Gone Fishing je o lidech, kteří nikdy nezapadli do mainstreamu, o postavě jménem Pepper LaBeija, transvestitovi, módním návrháři a důležité osobnosti newyorské transgender klubové scény. Ruku v ruce s kompoziční rozvolněností, ovšem při zachování refrénů nebo alespoň návratných motivů, jde i zvukomalba: podivné beaty, neotřelé skrumáže, zvláštně modulované syntezátory i mnoho akustických názvuků tvoří zdánlivě sedmdesátkovou ozvěnu, v níž se neznámá melancholie mísí se surreálním funk-stepem. Album jako místnost plná starých, cizích hraček, kterými byste se dokázali probírat celé dny, až do zemdlení. Tam venku je svět neveselých věcí, tady uvnitř předměty, které by bez něj nemohly existovat. Nemluvíme o teplu domova, ale o stavu vědomí, o rubikově kostce člověka.

Rok, na jehož začátku vyjdou takové desky jako ty od Kendricka Lamara, Blur nebo Róisín Murphy, nemůže být špatný. A to ještě pár želízek v ohni, pár srdcí pod kladivem, pár topořivých tělísek v růžových kožešinkách ještě máme před sebou. Hraju to znovu, Róisín.

Info

Róisín Murphy – Hairless Toys (Play It Again Sam, 2015)
www.roisinmurphy.blogspot.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace