Články / Offtopic / / Movie/dox

Sama nocí tmou: Vampyros feminismos

Sama nocí tmou: Vampyros feminismos

David Vo Tien | Články / Offtopic / / Movie/dox | 11.01.2015

Upírské filmy v posledních letech utrpěly na cti i eleganci příběhů o tragických, osamělých postavách. Po delší době, snad až s upírskou love story Only Lovers Left Alive Jima Jarmusche, nebylo potřeba ptát se do tmy: další hloupý film o krvesajích? Snímek s vlastní mystikou a bohatou mytologií, hudbou, co fungovala jako jedna z postav, byla součástí genia loci zchátralého Detroitu. „Milenci“ vdechli žánru esenci i styl a prokletým postavám vrátili vážnost, kterou coby kartonové postavy adolescentních příběhů ztratily. Novozélandské mockumentary What We Do in the Shadows přispělo do tesákovitého univerza vlídným (k dětem noci) a ztřeštěným humorem na účet nešikovných upírů, kteří se dožili moderního světa. „Stíny“ stojí právě na formě točeného dokumentu, jsou to ale vtipy, co se vám vryje pod kůži.

Stylovost i humor navrací vampýrkám debutující íránsko-americká režisérka Ana Lily Amirpour ve filmu A Girl Walks Home Alone at Night. Nutno podotknout, že distribuční název Sama nocí tmou, se povedl. Jestliže v „Milencích“ byla spousta odkazů, aluzí a referenčních vodítek pro vášnivé čtenáře, kytaristy a hudební nerdy vůbec, během sledování upírského westernu si nejvíce užijou fanoušci nové vlny, expresionismu, Lynchovy Zběsilosti v srdci, Die Antword, Jamese Deana, špageťáckých westernů Sergia Leoneho, obtloustých koček a Lionela Richieho. Když už je řeč o westernech, je třeba si ujasnit, kdo je hodný a kdo zlý. Hodný je ve skutečnosti hodná, totiž upírka v pruhovaném triku s účesem na Annu Karinu, která zabíjí muže dopouštějících se násilí na ženách. To jsou ti zlí. Příběh se pak točí kolem setkání upírky s floutkovským mladíkem, který si vyšel na párty převlečený za Drákulu. Prozrazovat víc by nemělo smysl, film nestaví na složitém příběhu nebo důležitých konverzacích, ale na obrazovém vyprávění a na hudbě, jež je pro obě dvě postavy důležitá. Tak moc, že je jedinou věcí, která je spojuje. Přestože Arash o dívce, která ho doslova odtáhla na skateboardu k sobě domů, neví nic, při dalším setkání se ji zeptá na píseň, kterou slyšela naposledy. „Hello od Lionela Richieho,“ odpovídá. A sama si uvědomuje, že se ne tak úplně vejde do role typického protagonisty, když mu říká: „Udělala jsem strašné věci.“

Přes všechny odkazy na Motown, Bee Gees nebo Madonnu se filmem se line především íránská moderní hudba a kytary portlandské garážovky Federale. Ona poslouchá hudbu ze svého gramofonu, pokud zrovna netráví noci pokoutným sledováním lidí na ulicích, on ve svém Thunderbirdu ročník 1957 z rádia nebo kazet. Amipour nepoužívá hudbu ani tak eklekticky, jako pro dotváření snové atmosféry a bezčasí, ve kterých je Sama nocí tmou ukotvená. Anamorfickým formátem, statickou kamerou obdivující ropné plošiny stejně jako kalifornské ulice, v nichž se natáčelo, surrealistickým refrénem záběru na přibývající těla v masovém hrobu, kontrastním nasvícením, noirovou, téměř neustálou nocí. Ošklivé je město s příznačným názvem Bad City, ve kterém je příběh zasazen, tam se každý dopouští prohřešků, ať už menších nebo větších. Snad s výjimkou kočky, která nešťastné obyvatele spojuje. Město, ve kterém se mladá dívka bojí procházet temnými uličkami, ale zároveň se v nich skrývá a pozoruje své oběti.

Info

Sama nocí tmou / A Girl Walks Home Alone at Night
Režie: Ana Lily Amirpour, 2014
http://films.vice.com/a-girl-walks-home

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Od spiknutí ke smíření? (Konkláve)

Šimon Žáček 30.12.2024

Navzdory působivému hereckému ansámblu v rolích kardinálů a jeptišek září v hlavní roli technická preciznost.

Sám a nevědět nic (Karaoke Blues)

Tomáš Jančík 05.01.2024

Kaurismäki vytvořil nadčasový snímek o opuštění a strachu ze sblížení, ale s notnou dávkou humoru a romantiky.

Ladies and gentlemen, Beyoncé (Renaissance: A Film by Beyoncé)

Klára Řepková 05.12.2023

K tomu se přidává propracovaná choreografie se skupinou tanečníků, kapela a skvělé album inspirované discem ve středu pozornosti a velkolepý spektákl je na světě.

Krvavý epos (Zabijáci rozkvetlého měsíce)

Tomáš Jančík 30.11.2023

Scorsese si v mocných stopážích už desítky let libuje, takže i když pracuje s pomalejším tempem, není tu prostor na slepá místa a délka je adekvátní obsahu.

Buď já, nebo ona! (Přišla v noci)

Tomáš Jančík 09.11.2023

Na Letní filmové škole se sál oprávněně bavil celou hodinu a půl a po skončení sklidil film nadšený potlesk, následovaný ovacemi pro svéráznou představitelku matky Simonu Pekovou.

Tři hodiny v Taylorlandu (The Eras Tour)

Klára Řepková 20.10.2023

Když letos na jaře americká zpěvačka Taylor Swift vyjela na turné, rychle se z toho stal pořádně megalomanský projekt. Filmová verze koncertu jako alternativa?

Ponurost lidského bytí (Asteroid City)

Andrea Kubová 12.10.2023

Ačkoliv pro některé zůstávají jeho charakteristické manýry nepostradatelné, pro jiné se stávají jaksi okoukanými.

I panenky mají své dny (Barbie)

Tomáš Jančík 22.08.2023

Tvůrčí svoboda, jakou od mateřské firmy snímek dostal, je až překvapivá, protože od prvního momentu se s ní hlas vypravěčky nemaže.

Pestrobarevná nálož lidského úpadku (The Island)

Tereza Bonaventurová 14.12.2022

Surrealistická jízda plná symbolů, repetetivních rýmů a popkulturních odkazů vás vezme na vesele imaginativní výpravu za těmi nejhoršími problémy současného světa.

Rap a drogy stranou (Banger.)

Julia Pátá 01.12.2022

Můžeme si pokládat otázku, zda Sedlák natočil film, který má oslovovat generaci Z. Hledání odpovědi však nemá smysl. Banger.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace