3DDI3 | Články / Recenze | 28.12.2021
Americký spisovatel Ted Chiang (*1967) se narodil v Port Jefferson ve státě New York. Oba jeho rodiče pocházejí z Číny, odkud emigrovali na Tchaj-wan a posléze do USA. Chiang vystudoval počítačovou vědu na Brownově univerzitě, dohromady nenapsal ani dvacet povídek, přesto patří mezi nejoceňovanější spisovatele současné sci-fi. Vydavatelství Host jeho tvorbu rozdělilo do dvou knih; Výdech (recenzi najdete v magazínu Full Moon #127) a Příběhy vašeho života.
Horníci snažící se prokopat z Babylonské věže nebeskou klenbu. Mozek, probuzený z vegetativního stavu a nabuzený drogami, toužící po zvýšení intelektu. Vyvrácení paradigmatu, že 1 + 1 = 2. Vytváření slovníku mezi lidmi a mimozemskými návštěvníky a další intelektuální cvičení z pera mistra žánru science fiction Teda Chianga nabízí sbírka Příběhy vašeho života.
Titulní povídka, která byla předlohou snímku Denise Villeneuva (Blade Runner 2049, Duna) z roku 2016 nazvaného Příchozí a nominovaného na Oscara, si uzurpuje největší pozornost. Předkládá příběh o snaze lidstva dorozumět se s mimozemskou civilizací, která nás nechce zničit, ale přiletěla nám otevřít oči. Každá z Chiangových povídek narušuje status quo, dostává člověka/lidstvo z komfortní zóny a nutí ho změnit se. Změně ovšem brání ti, kteří těží ze současného stavu, a napomáhají jí zase ti, kteří mohou těžit z toho budoucího. Případně protagonisté tápou v temnotách za světlem poznání.
Je osvěžující nahlížet filozofické problémy jinou než západní optikou, Chiang, i když Američan, se dívá na témata netradičně, „východně“ a jde více do hloubky. Postřehy z běžného života ukotvují jeho příběhy v realitě, ať jsou sebefantastičtější, a propracovanost alternativních fyzikálních vlastností ukazuje na jeho hlubokou znalost dané problematiky.
Ted Chiang dosud nikdy nenapsal román a zatím ani nevypadá, že by se o to pokoušel. I přes vzrůstající slávu nadále zůstává tajnůstkářským programátorem z městečka nedaleko Seattlu, precizně konstruujícím filozofickou science fiction nejtěžšího kalibru. Toliko potřebnou potravu pro fajnšmekry, ne pro masy.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.
Sára Prostějovská 28.10.2024
Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.