Články / Recenze

Slowakische Zlokot

Slowakische Zlokot

Jakub Šíma | Články / Recenze | 07.05.2015

OHODNOŤTE DESKU

Termín „superskupina“ zní v československých podmínkách poněkud podezřele až směšně. Nicméně pokud se pokusíme termín použít střízlivě, po muzikantské stránce by právě Zlokot mohli takovou nálepku unést.

Sestava připomíná allstars slovenské nezávislé scény: v čele stojí rapper Lyrik, který je známý především z projektu Modré Hory, kytarové riffy má na starosti Stanka Apfelová z indierockové sestavy Got Blue Balls a nechybí Mišo a Losos z dnes už neexistujících Noisecut. Složitější to je s žánrovým vymezením. Kapela jede neustále po několika žánrových kolejích, které vzájemně proplétá a mísí. Přes popové refrény, basové příděly, rockové vály a punkové příchutě se bez problémů dostane až k lehkovážným hrátkám s diskem nebo dokonce trapovým eskapádám. Eklektický přístup se snaží vybrat to nejlepší z jednotlivých žánrů a podchytit jejich hitové postupy. A přestože se Zlokot od začátku tváří jako “haluzný projekt“, právě hitové postupy si od něj lze jen těžko odmyslet. A právě to je první ze dvou ostrých hran, se kterými se musí posluchač vypořádat. Pokud se mu kapela tímto přístupem trefí do chutě i nálady, rychle se z ní stane příjemné překvapení, které bude na dlouhou dobu vítaným doprovodem. Stejně tak se může stát, že vás jednodušší a líbivé elektronické rytmy odradí svou přístupností a disco experimenty vše zazdí. Anebo vystřídáte obě možnosti. Moje zkušenost.

Podobně je to i s druhou zlokotí veličinou, kterou je Lyrikův rap. Jeho základním stavebním kamenem je životní zkušenost, kterou dokáže vtěsnat do vtipných průpovídek, absurdních momentů i otevřené ironie. Témata i lyrické kudrliny jsou ukotveny ve světě, o kterém každý třicátník už dávno ztratil iluze, civilní přístup nepostrádá nadhled a příležitostně dokáže i rozesmát. Na druhou stranu se ke slovu nedostane kritický osten a rýmy mají tendenci znít nezávazně, i když bezobsažnosti se vyhýbají. Možná se dostanete do situace, jako když chodíte na pivo s jednou partou. Všechno, co říkají, už znáte a nejspíš jste několikrát slyšeli, takže posloucháte na půl ucha a hrajete si s krabičkou sirek. Zatímco track HR Král vás zpočátku nadchne a několikrát si jej v duchu zanotujete, při druhém poslechu a čtvrtém refrénu budete koukat, kteří štamgasti ještě chybějí.

Kapela má za sebou dvě desky pojmenované Slowakische Idiot a Slowakische Genius. A výše řečené platí pro obě dvě. Rozdíl mezi nimi je snad jen v tom, že na Geniusovi už sestava působí sehraněji a sevřeněji, když ze základního předpokladu hitové eklektičnosti nic neschází. Genius měl být původně o návykových látkách ve všech podobách, ale dle Lyrikových slov se téma příliš rychle vyčerpalo, a pro albovou stopáž tak museli zamířit i do jiných tematických vod. Zajímavé zvěsti jdou o koncertech, kde se jednak naplno projevuje jejich hudební potenciál, jednak nechybí divoká pódiová jízda a humor, který doplňují různorodé převleky.

Zlokot je zajímavý projekt, který v jednotlivostech nenabízí nic exkluzivního, ale ve svébytném žánrovém mixu dokáže přinést nejeden zajímavý moment. Někdy sice i tu vykoukne něco provinčnosti a zvukové podlézavosti a proposlouchat se do konce není samozřejmost, přesto zaslouží alespoň jeden poslech. A ztráta času to nebude...

Info

Zlokot - Slowakische idiot (Slnko Records, 2013)
Zlokot - Slowakische genius (Slnko Records, 2014)
www.facebook.com/Zlokot.sk

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace