David Vo Tien | Články / Recenze | 13.05.2014
Grindcorové duo. Holka a kluk. Ze Spojených států, Richmond, Indiana. Nic divného. První singl se jmenoval I Want Pancakes. To už trochu divné je, to moc grindcorově nezní. Málo gore, málo porno. Ale tady valí zběsilé sypanice táta se svojí sedmiletou dcerkou. Milují palačinky, a jestli něco nestrpí, tak šikanu a upíry. Takže na Sockweb nakonec nic moc divného není.
V záplavě kapel je třeba se vyhranit, o to víc v době, kdy je celé album možné nahrát doma v pokoji za minimální náklady, takže internety jsou plné hudby rozličných kvalit. Encyclopaedia Metallum eviduje 3692 grindových uskupení - jak se mezi nimi neztratit? Založit domácí extrémně metalovou kapelu se svojí malou je asi docela dobrý nápad a taky to zní jako ohromná sranda a dobrý způsob, jak kreativně trávit čas se svým potomkem.
Poznat podle vokálu zpěváka/zpěvačku v death/grindovém žánru je v mnohých případech asi tak snadné, jako poznat podle spláchnutí model toalety a potrubí. Joanie aka Bologna ale vládne typem vyššího havraního skřehotu, u kterého je pořád ještě čitelné, že je dívkou, což je u hlubšího gutturálního murmuru takřka nemožné. Princezna grindcoru si sama píše texty, tatínek ji dokonce nechal pojmenovat kapelu. Nevím, co jste dělali vy, když vám bylo sedm, ale asi překvapí, že debut Werewolf je koncepčním albem. Příběh odpovídá imaginaci prvňačky, čekat od Joanie cokoliv jiného by bylo nefér. I tak to ale s taťkou dotáhla na desku týdne v anketě Revolver Magazine.
Hudebně to má pod palcem otec Adam aka Blackula. Surový grind metalovějšího charakteru, technicky na výši, americký střih, takže nechybí houpavější moshové pasáže. Gore not core obrácený naruby. Rockovější vyhrávky a sóla příjemně ozvláštňují dvouminutové palačinkové masakry. Hostuje zpěvačka Agoraphobic Nosebleed Katherine Katz, masteroval kytarista Pig Destroyer Scott Hull. Brutální a rozkošné, aniž by to znělo trapně či hloupě. Otázkou zůstává, zda z princezny vyroste královna.
Sockweb – Werewolf (Monolithic Records, 2014)
https://theironcouncil.bandcamp.com/album/werewolf
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.