Tony | Články / Recenze | 18.02.2016
Dostává se nám první ze série čtyř EP, které si na nás Agoraphobic Nosebleed nachystali. Jedná se o pozoruhodný nápad, totiž že každý člen bude prezentovat vlivy, které na něho působily. Jako první se můžeme podívat do duše zpěvačky Kat Katz. Nachystány jsou tři songy a jejich celková stopáž činí úctyhodných pětadvacet minut. Teď už jenom zbývá se nepohodlně usadit a tortura může začít, vždyť jsme museli čekat celých dlouhých sedm let na novou desku.
Vždycky jsem měl Agoraphobic Nosebleed spojeny s extreme-grind-hard-cyber-core bordelem. Ale při prvních tónech nového EP je nad slunce jasné, že všechno bude jinak. Úplně jiný sport, jiné hřiště a odlišná pravidla. Tady se hraje stoner-sludge-doom na té nejvyšší úrovní, za tuhle nahrávku by se nemusela stydět žádná stálice tohoto žánru. Členové kapely předvádějí neuvěřitelné hráčské umění a taky, že nejsou jednostranně založeni. Občasný zvuk bicích se sice zdá až příliš umělý a digitální, ale po chvíli to ani nevnímáte. Slyšíme i odkazy na Black Sabath a Eyehategod.
Songy jsou pomalé a valivé, prodírání se bažinou nebylo nikdy během. Texty jako by neexistovaly, splývají s citoslovečnými výlevy. Z bolestivého a výbušného řevu Kat se toho moc pochytit nedá, ale z písní Not a Daughter, Deathbed a Gnaw vyčteme bolest, bezmoc a zoufalství. V Not a Daughter sice možná zaslechneme „Stop hurting me! Why are you doing this to me?“, ale jde o výjimku potvrzující pravidlo. Oficiálně by se v textech měly odrážet osobní zkušenosti Kat, která se musela starat o svou schizofrenní matku. Pro silné povahy.
Celá deska drží až neuvěřitelně pohromadě a stopáže pohybující se od sedmi do dvanácti minut jsou po několika posleších najednou krátké. Ráno si pustit a večer zjistit, že Arc hraje pořád na repeat. Tohle je pomalé mučení plné špíny a bláta a nemá to být jinak.
Your mind, a prison…
Agoraphobic Nosebleed – Arc (Relapse, 2016)
www.facebook.com/AgoraphobicNosebleed
foto © Josh Sisk
Veronika Vagačová 22.01.2025
Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.
Jiří V. Matýsek 21.01.2025
Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.
3DDI3 01.01.2025
Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.