Články / Recenze

Tady není místo pro slabost (Bolehlav)

Tady není místo pro slabost (Bolehlav)

Richard Kutěj | Články / Recenze | 01.09.2019

OHODNOŤTE DESKU

Bolehlav je nový elektronický projekt Michala Milka, který v té nejlepší formě uložil k ledu noiserockovou kapelu noAR+IS+ a vydal se na dráhu osamoceného tvůrce hutných, psychoidních rytmů proložených kytarovými riffy a hluky.

Někdy stačí trocha zdravého sebevědomí a štěstí. Michal Milko poslal francouzskému labelu Audiotrauma písně s dotazem, zda by si nemohl zahrát na jejich každoročním pražském festivalu. Nakonec se čtyřskladbový materiál Don´t Believe in No Ghosts ve Francii zalíbil natolik, že ho label digitálně vydal. Bolehlav už má za sebou i evropské turné a EP se má letos na podzim dočkat i desetipalcové vinylové edice.

Tracky zní sebevědomě a propracovaně. Bolehlav spojuje ty nejlepší okamžiky tvrdého dubstepu s drum’n’bassovým švihem, úderností industrialu a šmakem špinavých experimentů. K tomu řezavý zpěv a neveselé texty: „Možná je zvíře v nás… Už praská hrudní koš…“ Jsou tu i místa, kdy hudba ztěžkne, vše se uvolní a atmosféra pluje na psychedelických vlnách vtahujících smyček. Bolehlav se mezi všemi vlivy elegantně pohybuje, dotažená produkce a sound vůbec neprozrazují, že vše je dílem novice, tedy v tomto stylu.

Michal Milko má od počátku osobitý rukopis. noAR+IS+ byl původně one-man projekt s plně kapelním zvukem a nervní, kousavou energií. A právě tu Milko přenesl i do Bolehlava. noAR+IS+ se později rozrostl na tříčlennou kapelu a zamával scéně výborným albem Zahojí se to jen když si to přestaneš škrábat. O vydání se v roce 2016 podělili Sakraphon, Silver Rocket a Holubník a prvně jmenovaný label je dalším místem, kde Milko působí. Kolem Sakraphon se za léta vydavatelské práce vytvořila odvážná „volná“ scéna: experimental-psychedelic-poezie Asstma, s kytarovým noisem i elektronikou operující Bumfrang 3, originální písničkář Květoslav Dolejší nebo ambientně/darkmetalově dronový kytarista Sweeps04.

Bolehlav je pak dalším dílem solitéra, který si uchoval svůj charakter a nadále nadšeně zkoumá, kam až ve svém projevu dokáže zajít. A česká elektronická scéna získává projekt, který míří i do Evropy.

Info

Bolehlav - Don´t Believe in No Ghosts (Audiotrauma, 2019)
bandcamp projektu

foto © Vlastimil Vojáček

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace