Články / Recenze

Teplé místo pro chladné city (Láska)

Teplé místo pro chladné city (Láska)

Jakub Koumar | Články / Recenze | 27.01.2015

V době rozbitého hudebního spektra na nedopočitatelné množství škatulek se dostávají do popředí zájmu folkové fúze. Tam, kde se přimíchával rock, se dnes přidává jemná práce s elektronikou. Přestože doba přeje kapelám jako Zrní, Kieslowski nebo Listolet, kombinování stylů nevzniklo zničehonic.

Návrat k folkovým základům představuje i album Teplé místo. Stojí za ním duše Listoletu Jakub Navrátil s kytarou a zpěvačka s houslemi Věra Kafková. Jejich duo Láska se schovává do škatule city-folk. Zbytečně, pouta folku autorského a tradičního zpřetrhal už Bob Dylan. Místy se k nim přidává Martin E. Kyšperský s kontrabasem a Ondřej Ježek, v jehož Jámoru se sólovka upekla. A můžete vzít jed na to, že nechutná jako prefabrikát, každý coul je cítit poctivou ruční prací. Zvuk je syrový a příjemně „nedotažený“, působí jako slova pronášená přímo do ucha skrze všední melancholii obýváku.

Věřin vokál je průzračný, ten Jakubův přirozeně (a příjemně) rozklížený, evokuje Petra Fialu. A to je moment pro Teplé místo klíčový. Láska má jazyk citlivý na hravou obyčejnost, jak tomu je u Mňágy a Žďorp, ale u té starší, ironické a posmutnělé, ostatně celá koncepce připomíná Fialovu první sólovou desku Nečum a tleskej vol. 2. Mňága není ale jen vzdálená podoba, ale i přiznaná inspirace, což podporuje i předělávka songu Nejvíc se Klára těší na neděli s nápaditou kytarou (Aneta). (Navíc Listolet už cover valmezských „stupid-rockerů“ na kompilaci má, Dáreček 1 obohatili o skvělou verzi Chceš mě, chci tě.) Na rozdíl od starší Mňágy jsou písně o lásce-nelásce vsazeny do dnešního kontextu, na místo poezie sídliště a všednosti promlouvají o konfrontaci dob, o samotě digitálního věku. Příjemnými melodiemi popisují všední bezcennost, i sebedůležitost.

Je proto škoda, že postrádají větší důraz, pocit sounáležitosti, nezapomenutelnou myšlenku… cokoli, co je neodsune do zapomnění. Kapela umí dobré písně: Láska končící má silný náboj, Gobi a Čočka hravý jazyk a hitové melodie. Asi nejlepší Krajina zas atmosféru. Bohužel je na desce dost míst, kdy tlačí příliš na pilu, dostihují klišé a pár písní působí vyloženě hloupě, sráží celek a zahání chuť na jinak pěknou, nenápadnou desku o nenápadných životech.

Jako organismus Láska sice teprve hledá, co by chtěla říct, a místy to dělá poněkud neobratně, sem tam se jí ale podaří vyjádřit se tak, že na konci stisknete play ještě jednou. V teple se přeci jen líp rozjímá.

Info

Láska – Teplé místo (Polí5, 2014)
www.poli5.bandcamp.com/album/tepl-m-sto

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace