Články / Recenze

The Corona Lantern (bez)nadějí v oprátce

The Corona Lantern (bez)nadějí v oprátce

ScreamJay | Články / Recenze | 30.05.2016

Déšť nebere konce. Fincherovy hříchy, kultovní thriller Sedm a nezapomenutelná hláška Morgana Freemana alias Williama Somerseta: Ernest Hemingway kdysi řekl: "Svět je nádherné místo a stojí za to o něj bojovat." Souhlasím s tou druhou částí. Navzdory všemu nebojuji, tiše přijímám fakt, že největším nebezpečím člověku je člověk sám. A temnota? Čekal jsem odtažitou, mrzutou děvku, která si nic jiného, než oprátku nezaslouží, přitom The Corona Lantern působí až překvapivě vstřícně. Existuje vůbec něco jako přívětivá temnota?

"I Grow Darker, I Grow Older, Than I Grow Lighter, I Am a Ray, a Ray of Black Light Lantern."

První, druhý, třetí poslech a já stále necítím žádný přehnaný respekt. Žádná pavučina prvoplánových klišé. Corona sice plní roli debutantů, z jednotlivých muzikantů, jakož i samotného celku, je však cítit tvůrčí jistota. Hledat vlastní tvář v žánru, kam jí mnozí chodí s gustem ztrácet, může být ošemetné a pražská pětice v tomto ohledu stojí někde na půli cesty. Přijmete-li fakt, že sludge vychází ze dvou základních složek - ze zvuku a autenticity, pak je Consuming the Tempest víc smířlivá, než dusivá a schvacující. Konstantní, jednoznačná atmosféra, kterou nebloudíte, potkáváte se a ona temnota je k vám překvapivě vlídná. Nezáludná.


The Corona Lantern v žilách nepulzuje, netepe, spíš se plíží a rozlévá. Místo elektrizující bouře, která pohne každou molekulou vašeho těla, zprostředkovává tajemné údery do masivních vrat, výkřiky beze jména, otázky a letmé chvění. Chvílemi působí poněkud formálně, možná prchavý pozůstatek faktu, že původní ambicí kapely byl pouze studiový projekt. Výrazem mají blíž ke klasickému atmosferickému doomu namísto toulavé psychedelie, což bezezbytku dokládá čtvrtá Incompatible Structures, kterou postupně prostupují tradiční žánrové motivy. Naopak surový, drzý úvod Beneath the Leaves of Solitary čeří tempo a samotná skladba postupně graduje v můj nejkomplexnější prožitek. Ten ještě umocňuje závěrečná pocitovka Consuming the Tempest, s kytarou, co letmo připomíná The Cranberries v hitovce Zombie. Stylově dotažený digipack pak doplňují dvě skladby z prvního EPčka MMXV.

Svým debutem The Corona Lantern příběh nekompletuje, jako spíš otvírá. Základní kámen, který nechává kapele otevřený prostor jak ve formě (zvuk, aranže), tak v obsahu (ústřední motiv, melodie, text). Daniela "Dahlien" Neumanová a spol. drží sympatický odstup od podobných žánrovek typu Subrosa, kterým také vládne žena, a zároveň dotváří břitký protipól k učesaným, moderním doomovým spolkům. Jediným zásadním limitem jsou si hudebníci sami. Oprátkou nedusí zatracení, ale svazují naději.

Info

The Corona Lantern - Consuming the Tempest (vlastní náklad, 2015)
www.facebook.com/thecoronalantern

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace