Články / Recenze

Tommy Indian: Měsíční snílci s trochou slámy za kloboukem

Tommy Indian: Měsíční snílci s trochou slámy za kloboukem

Vojta Koval | Články / Recenze | 03.10.2013

Když kapela Tommy Indian vypustila svůj první singl Slow Slow Slow, bylo jasné, že ve spojení se vzhledem frontmana Thomase Matthewa Kliky je zaděláno na pořádný trhač rodidel. Čekalo se jen, jestli debutové album vcelku hvězdné sestavy naváže na potenciál pilotního singlu. Zvlášť když se skladbě Slow Slow Slow podařilo uspět v hudebních soutěžích Songwriting Competition 2013 a Unsigned Only.

Deska s názvem Moon Dreamer vyšla v červnu a měla ukázat, že spojení alternativy, popu a folku může být i u nás sexy – tedy aspoň to tak tvrdí oficiální web kapely. Na desce najdeme dvanáct skladeb včetně zmiňované Slow Slow Slow a dobrou zprávou je, že kromě tohohle oplodňováku na ní je i další povedená a hlavně i trochu svižnější písnička. Hitovku Ten Thousand Miles Away si zapamatujete, i když možná ne kvůli hlavní zpěvové lince. Popově stupidní (v tom nejlepším slova smyslu), ale o to chytlavější popěvek, který do vás Tommy Indian bezostyšně pustí hned od prvních vteřin, se vám vryje do paměti. Co by za to dali Portless nebo reinkarnovaní Support Lesbiens, kdyby se jim podařilo vypustit do éteru takhle povedený song. S trochou štěstí by mohlo Ten Thousand Miles Away uvíznout v paměti posluchačů podobně jako svého času Island Sun od Clou.

Špatnou zprávou je, že zbytek desky se s touhle dvojicí písniček nedokáže popasovat. Mírně jim sekundují Center of Love, další pokus o útok na slzné kanálky ženského publika, a Suzie. Ta opět zaujme hlavně background popěvkem v refrénu, jako by Thomas Klika netíhnul k „velkým“ refrénovým melodiím. Což se mimochodem ještě víc projevuje v Original Sin, která se sice snaží o pohodový „popík“, chybí jí ale právě „něco“, co si zapamatujete. Melodie, popěvek, něco.

Problémem alba Moon Dreamer je, že zbylých sedm skladeb utíká z popové škatulky a jsou dost folkové. Což samo o sobě není špatně, ale po chytlavém Ten Thousand Miles Away působí třeba titulní skladba Moon Dreamer, trochu… vidlácky. Mnohem zajímavější je Adored, možná proto, že připomíná tvorbu Jacka Johnsona. Podobně se pobavíte u Cowboys & Indians, která by mohla být znělkou nějaké soap opery. Jenže…

Moon Dreamer nepůsobí sourodě. U kapely složené ze jmen, jakými jsou David Landštof a Josef Sedláček (oba Radůza a Wabi a Ďáblovo stádo) nebo Jan Lstibůrek (Toxique, Tomáš Klus), by se asi nikdo nedivil, kdyby vydala folkové album. Stejně tak asi nikdo nepochyboval, že ve spojení s Arminem Effenbergerem (Cartonnage) a Petrem Tichým (No Heroes) dokážou dát dohromady chytlavý popový song. Možná je ale škoda, že se Tommy Indian pokusili obsáhnout obě polohy najednou. Ono se jim to sice povedlo, ale kombinace nefunguje na sto procent. I když singl Ten Thousand Miles Away je adept na nejlepší skladbu roku u nás.

Info

Tommy Indian: Moon Dreamer (Supraphon, 2013)
www.tommyindian.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace