Pavla Slezáková | Články / Recenze | 22.05.2014
Na apríla nás svojí tvorbou obohatili kanadští Timber Timbre. Projekt, za nímž stojí multiinstrumentalista a zpěvák Taylor Kirk, vydal už pátou desku, tentokrát s přiléhavým názvem Hot Dreams. Žánrově se nový materiál pohybuje na hladině bluesového indie folku jako jeho předchůdci, avšak nejnovější placka je cítit zkušenostmi, jež umožnily kapele neobvyklou svobodu vyjádření.
Od prvního songu je jasné, že Timber Timbre nevykročili špatnou nohou. Jemné tóny probouzejícího se rána, vokály kolébající se v ozvěnách potemnělé atmosféry a sehrané nástroje Kanaďanům vycházejí. Podmanivou náladu navíc zkrášluje až elvisovský zpěv a pasuje song Hot Dreams na krále roztoužených ložnic. Ano, album přímo vybízí k aktivitě produkující endorfiny, tedy běh, sex nebo cokoli podobného rázu, ovšem s vědomím následné deprese. Texty jsou přeplněny pro kapelu typickými metaforami, tematicky mířícími hlavně do oblasti vztahů, sebepoznání a duševní melancholie. Ať tak či onak, každý si v nich může najít to své. Instrumenty užité na desce dokonale simulují těžko uchopitelné zvuky, kupříkladu v Curtains?! opravdu uslyšíte závan větru v pohupujících se závěsech. Předělová instrumentální skladba Resurrection Dive Pt. 2 ozvláštňuje atmosféru zdvojenými bicími a saxofonem vynikajícího Colina Stetsona, který už v minulosti hostoval na albu Creepin On Creepin’ On. Použitím exotických nástrojů vybočuje skladba Grand Canyon s country nádechem. Jen zřídka přechází hlavní vokál z bezpečné polohy do vyšších tónin. Vztekle rozhořčená The New Tomorrow vyznívá jako rozchodová, třebaže zoufalému následku čelíme až v předposlední písni Run from Me. Ta postupně nabývá na dramatičnosti a se slovy „Run from me darlin'. You'd better run for your life“ působí doslova vražedně. Závěrečná skladba, opět instrumentální, pak dotváří realistický dojem útěku před skutečností po opuštěné silnici v mrazivé, větrné noci do temných lesů.
Mysteriózně vtíravý hlas Taylora Kirka ve spojení s tajemnou hudbou zanechá na duši nesmazatelné stopy, podobně jako zvrácené horrory ze sedmdesátých let. A to je právě ta věc, která k albu pevně připoutává.
Timber Timbre – Hot Dreams (Arts & Crafts, 2014)
http://www.timbertimbre.com
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.