Články / Recenze

Ve chvílích krize ta nejlepší (Walking Papers)

Ve chvílích krize ta nejlepší (Walking Papers)

Jiří V. Matýsek | Články / Recenze | 13.09.2018

Seattle je líheň pozoruhodné hudby, to už se ví dlouho a lze se na to spolehnout, navíc to jde napříč žánry: od obligátního grunge přes indie folk (Fleet Foxes) i jazz (Bill Frisell) až po metal všeho druhu (Melvins, Bell Witch). Podstatné je, že vznikají další a další kapely. Třeba takoví Walking Papers, kde se potkali Jeff Angell a Benjamin Anderson z The Missionary Position, Barrett Martin ze Screaming Trees a Duff McKagan z (mimo jiné) Guns N'Roses. Společně v roce 2013 vydali eponymní desku a pak si dali pár let pauzu. Nyní se s pozměněnou sestavou (McKagana a Martina nahradili Dan Spalding a Will Andrews) vrací s albem WP2.

Jejich hard rock načichlý blues je patřičně staromilský. Nemá potřebu překračovat a bourat žánrové hranice a prozkoumávat nová teritoria, stačí účelná sestava kytara-bicí-basa-klávesy-zpěv a dobře napsané skladby. A ty tu jsou.

„In this cruel city/ There's closing time /And I've Got No Place to Go.“ Úvodní část textu písně Don't Owe Me Nothing je velmi výstižným popisem atmosféry WP2. Bluesový zpěvák je vždycky sám - i když má za sebou šlapající kapelu. Jeff Angell má tuto osamělost, smutek a melancholii v hlase, a to ať už se mazlí s texty v pomalejších skladbách (Red and White, Yours Completely) anebo dává prostor svému divočejšímu já (My Luck Pushed Back, King Hooker, I Know You're Lying).

Kapela s úspěchem kličkuje mezi čistým, cizelovaným zvukem a garážovou špínou, kterou živí riffující kytary a vřeštící hammondky. Hudba se drží při zemi – ne že by se Walking Papers nepouštěli do melodií, těch je tu požehnaně a mnohé velmi chytlavé, ale WP2 stojí na pevném základu, na hutné rytmice, která jí dává kýženou „bahnitost“ mississippského blues.

Nekonvenční, hardrockové blues může od Delty dělit značná geografická vzdálenost. Možná je to nálada, která New Orleans a Seattle pojí, bezvýchodnost a beznaděj, dojem města, které se rozpadá před očima. Ve chvílích, kdy není zrovna dobře, vzniká ta nejlepší hudba. A tady to platí téměř bezezbytku.

Info

Walking Papers - WP2 (Loud & Proud Records, 2018)
fb kapely

živě:
Walking Papers (us)
2. 10. 2018 19:30
Café V lese, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace