Barbora Klempířová | Články / Recenze | 19.12.2023
Nizozemská autorka Marieke Lucas Rijneveld získala v roce 2020 Mezinárodní Man Bookerovu cenu za své z části autobiografické dílo S večerem přichází tíseň. Stala se nejen nejmladší držitelkou této ceny, ale i první výherkyní či výhercem za svou zemi. V devatenácti letech se začala identifikovat jako nebinární osoba a možná i to přispělo k motivům použitým v tomto románu.
Rijneveld knihu rozdělila do tří částí, ve kterých sleduje dva roky života dívky přezdívané Bunda. Ta, stejně jako autorka sama, pochází z přísně protestantské rodiny, ve které se vše točí jen kolem Boha a krav, na nichž je postaveno rodinné živobytí. Jistotami otřese náhlá smrt nejstaršího syna Matthiese – Bunda i její dva další sourozenci se ocitají na světě sami, jelikož ani jeden z rodičů není schopen se vyrovnat s takovouto tragédií, a nezáměrně tak své děti dohánějí k činům, kterým nerozumí a které je postupně ničí. U děvčete se rozvine úzkost, kvůli které není schopna si sundat kus oblečení, trpí pocitem, že by ztratila poslední ochrannou vrstvu a mohla zemřít prakticky na cokoli. A k tomu všemu ještě prožívá sexuální probouzení.
Autorka se nepokouší o vzletné popisy nebo metafory, pocity jsou podávané jednoduše a takto snáze uchopitelné. Postavy jsou zachyceny ve svých nejošklivějších podobách, a právě proto jsou tak lidské. Kniha S večerem přichází tíseň je naplněna syrovostí, smutkem a zvráceností, přesto jde o působivé dílo, na němž se podílí jazyková obratnost a poutavý styl psaní, stejně jako empatie a humanistický podtext.
Marieke Lucas Rijneveld - S večerem přichází tíseň (Argo, 2021)
web nakladatelství
foto © Era Journal
Jiří V. Matýsek 21.01.2025
Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.
3DDI3 01.01.2025
Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.