redakce | Články / Sloupky/Blogy | 15.01.2020
Hraje vám v uších celý den, týden, dokonce i když vám právě nehraje v uších nic. Redaktoři Full Moonu i jejich blízké okolí rekapitulují hudební rok 2019 a tentokrát hledali ten vůbec nejsilnější song. Kdo vsadil na klid a pohodu, komu hluk podrápal duši a kdo se prostě jen bavil? Která píseň se vám do budoucna vybaví, když se řekne rok 2019?
Akana
Mark Lanegan – Night Flight to Kabul
Thurston Moore – Alice Moki Jayne
V živém provedení.
Vampire Weekend – namátkou Jerusalem, New York, Berlin (nebo Harmony Hall? Bambina? Married in a Gold Rush?)
Vladimír Mišík – Jednou
Láska a smrt. Dvě strany jedné mince.
Nerez & Lucia – Zlom
Vášnivá partnerská přetahovaná.
Korben Dallas – Pošepky
Šibalské intimno.
František Formánek
Little Simz – Venom – Simz
Pokouší se svrhnout mužskou dominanci v rapu a zároveň bojuje s vnitřními démony. První sloku odjede bez beatu jako královna a když se k ní v druhé polovině přidají plíživé smyčce, skoro se zdá, že píseň dýchá.
Post-hudba – Smrt Letný (I, II, III & IV)
Pouliční poezie osekaná na dřeň. Sny o bezproblémovým životě ve velkým městě dávno chcíply a zbývají jen jejich kostry. Doporučuju obzvlášť během koncertů, kdy si Domingo sundává triko a poslední sloku řve s takovou vervou, jako by chtěl dát démonům pěstí.
Danny Brown – Best Life
Brown vzpomíná na dětství bez sliny v koutku. Q-Tipův beat kope jak devadesátkovej boombap, ale zároveň zní naprosto svěže.
Barbora Kadlíčková
Heilung – Traust
Hypnotická desetiminutovka ověnčená střípky elektroniky, éterickým hlasem Marie Franz a veškerou tou typickou šamanskou nádherou.
Twenty One Pilots – Morph
Taneční retro textově zapletené do hádanek o smrti a hlubin příběhu alba Trench.
Tom Rosenthal – Big Pot of Hummus
Rosenthal je mistr v pozorování každodennosti, který složí písničku o melounu, ponožkách nebo hummusu a pokaždé to bude hit.
Jakub Koumar
Big Thief – Ton
Melodie Ton je jednou z nejnezapomenutelnějších v minulém roce. Přelétávání z výšek do škrablavých nížin opovážlivě zvyšuje svou naléhavost, při níž se chce text křičet se zaťatými pěstmi a zároveň tančit. Šeptat a zároveň křičet.
Cult of Luna – The Fall
Najít si slabost pro hutnou atmosféru gradujícího post-metalu je až příliš snadné. Zvlášť když ji umí kapela dávkovat tak dobře jako Cult of Luna. Monumentální riffy střídají napůl jemné, napůl drásavé a zraňující sóla. Dalo by se říct, že takových postmetalových skladeb je dvanáct do tuctu. Ale na takové myšlenky není během growlových bouří čas.
Quentin Sirjacq – Companion
Na první pohled Sirjacqův postminimalismus není až tak zvláštní, ale své delikátní linky umí velmi citlivě prokládat jemně nakrájenými ambientními elektronickými plátky, jako by přestal plynout čas a neměl se nikdy rozběhnout. I tikot hodin by tuhle skladbu roztloukl jak kladivo.
David Kresta
Bruce Springsteen – Western Stars
Titulní skladba nového alba je jedna z nejlepších, které Bruce napsal za posledních deset let. Vkusně zakomponovaný orchestrální doprovod, parádní gradace.
The Chemical Brothers – No Geography
Titulní track z poslední desky, hudební reakce na brexit, s chytlavou melodií tak trochu ve stylu Orbital.
Billie Eilish – Bad Guy
Před tímhle se v roce 2019 prostě nedalo schovat.
Veronika Kubanková
JJJacob – Snake Oil
MM – Constricted
Erica De Casier – Do My Thing
Richard Kutěj
Vanessa – Nepodobat se jim
V tomhle songu je skoro všechno. Lidi žijící v nudné šedi, korporátní kurvy, otravní dobráci. Nasrat, nepodobat se jim. Baví i hudebně.
Skrytý půvab byrokracie – Punkt!
Tolik ironie, vtipu i krutosti v jednom songu! Hudebně barevný a vrstevnatý epos, kde vlastně ani nevadí, že jde o píseň o zabíjení, které začalo kdysi dávno, vránou v dětství…
Smack feat. Gleb – Drž hubu
„Do rapu nepatří tam to, do rapu nepatří tohle. Ale Smack nedělá rap. Co dělá? Píčo, dělá si, co chce!“ Nechceme ovce, ale osobnosti. A když hraje tohle, máš chuť skákat a řvát. Ano, i hip hop je někdy punk.
Radovan Lakoštík
Brutus – War
Absolútny víťaz.
Daniel Lukács
Clipping. – Nothing is Safe
Geniální variace na Carpenterův hudební motiv z kultovního hororu Halloween a ještě lepší otvírák desky, která testuje zvukové hranice rapové odnože zvané horrorcore. Vůbec nevadí, že zde Clipping. upouštějí od typických hlukařin. Pouze dokazují, že intenzitu umějí budovat i s hrstkou zvukových prvků. Rap Daveeda Diggse s flow, jejíž preciznost je srovnatelná s rukou chirurga, mrazivost tracku dotahuje k dokonalosti.
The Body & Uniform – Penance
Letošní vrchol hudební subverze. Agresivní industriální lomoz filtrovaný synthpopovou líbivostí. Ideální věc na parket i do kotle.
FKA twigs – Mary Magdalene
Opatrná, ale takřka geniální hra s moderními hudebními prvky, která eskaluje ze subtilní ukolébavky do ultimátní katarze. Skladba s takovým charakterem, že snese srovnání i s nejavantgardnějšími záseky Björk nebo Kate Bush.
Jiří Vladimír Matýsek
Tool – Culling Voices
Křehká věc ukrytá uprostřed nové desky kultovní kapely, vrcholící v riffové bouři.
Ghost – Kiss the Go-Goat
Dokonalá variace na shock/hard rock 70. let, zábavné, chytlavé a proklatě chytře udělané. Žádná velká hlubokomyslnost, ale je to potřeba? Tohle si pouštím často.
Richard Michalík
Thom Yorke – Dawn Chorus
Thom Yorke našiel ten jeden tón. Najchladnejší vrchol. Spúštač sĺz. Pomaly plynúca pieseň, v ktorej sa nič nedeje, a zároveň sa v nej odohráva všetka láska a utrpenie sveta.
Veronika Miksová
Purple Mountains – All My Happiness Is Gone
Aldous Harding – Pilot
Weyes Blood – Andromeda
Jaroslav Myšák
Kim Gordon – Sketch Artist
Kolika interpretům se povede, že i po desítkách let v branži tvoří hudbu, která vás překvapí i strhne?
Floating Points – LesAlpx
Průlet sci-fi prostorem.
Michal Pařízek
Purple Mountains – Margaritas at the Mall
Radost může být někdy jen slovo.
Tindersticks – Pinky in the Daylight
Na podzim mi hrálo máloco víckrát. Takhle se má stárnout.
Fat White Family – Feet
Tanečky. Ano.
Humanist feat. John Robb – English Ghost
Celá deska Humanist vyjde až 2020, ale tohle je pořádná návnada.
Vadim Petrov
Posij – A Car That Cranks
Posij ve svém charakteristicky ostrém neurofunku sampluje lehce kontroverzního youtubera Scottyho Kilmera s jeho mazanými radami, jak levně opravit auto. Na první pohled povedený hudební vtip, na druhý krásný exemplář internetové kultury a přístupu k hudbě jako k vyvážené souhře zvuků rozličného původu.
Etherwood – Begin by Letting Go (Whiney remix)
Originál patří mezi základní songy současného liquidu, spojuje a uklidňuje. Do toho odvážně vstupuje Whiney – intra se ani nedotkne, hraje na už zaběhlé city, ty ale zboří jako domeček z karet dramatickým dropem. Důstojné omlazení tracku, který už téměř sklouzl do kýčových vod „staré, ale ještě ne retro“.
Urbandawn – Come Together feat. Tyson Kelly
Velké labely jako Hospital už se dnes neodvažují vydat track s ukradeným samplem, což otvírá prostor pro vlastní kreativitu. Urbandawn se inspiroval klasikou od Beatles, vokál mu nazpíval frontman revival kapely Tyson Kelly a spolu vydali verzi Come Together vhodnou pro dnešní soundsystémy, která zachovává kvalitu originálu a zároveň ho doplňuje, aby zapadl do dj setu.
Dominik Polívka
Chat Pile – Dallas Beltway
Silná, znepokojivá a nehezká zpověď. „Dallas, born and raised“.
Thoughtcrimes – Soapbox Sermon
Post-DEP éra. Billy Rymer tímto dobíhá depešáka Grega Puciata i progresivní šmrdlání Liama Wilsona a Bena Weinmana. Celé EP s názvem Tap Night přímo volá po plnohodnotném albu. Nejnadějnější navázání na zvuk, který kdysi změnil směr té zajímavější části hardcorové scény.
Dreamcrusher – Fever
Útok na uši i emoce. Jedna velká katarze.
Maria Pyatkina
Tyler, the Creator – Earfquake
James Blake – Barefoot in the Park
Poslouchat a vnímat, jak syrová, zranitelná vášeň se snoubí s introvertní precizností.
Lizzo – Cry Baby
Sedmdesátkový groove v kosmickém elektronickém kabátě a zraněné, ale nezlomené dívčí srdce.
Jonáš Sudakov
James Blake – Barefoot in the Park
Variácia na latino hudbu od Jamesa Blakea je niečo, o čom sme nikdy netušili, že to potrebujeme, ale aj napriek tomu môžeme byť viac než radi, že to existuje.
Idea – NRG
Živelná klubová produkcia Jimmyho Pé a netradičná flow so zmysluplným textom od Ideu. Hlava TyNikdy labelu dokázala, že posun obsahu a obalu nemusí byť iba o naháňaní trendov: „Tohle není grime, ani trap, ani boom, ani bap, je to zvuk sanitek.“
Mac DeMarco – Nobody
„I'm the preacher, a done decision/ Another creature, who's lost its vision.“ Mac DeMarco má očividne dosť nálepky „princ indie rocku“. Celý tohtoročný album bol tak trefne nenápadný, že v závere splnil svoj účel a DeMarco sa tejto nálepky mohol pomaly zbavovať.
Jakub Šíma
7x3 feat Jiří Korn – Tygrovanej sprej
Dvě generace, jedna látka, čas zbavený práva veta.
Little Simz – Venom
Znáte ten pocit, když parta ožralejch kamarádů skáče zběsile po místnosti a vy jen doufáte, že sousedi nezačnou každou chvíli klepat? To se sice nestalo, ale Venom by k tomu byl perfektní soundtrack. A vlastně by ani nikdo nemusel bejt ožralej.
Slowthai – Doorman
Nervózní, agresivní, úderný, břitký, britský. Bíla variace na grimeovou energii pevně zakořeněná v ostrovní hudební tradici.
Lucie Tlustošová
Richard Dawson – Jogging
Tahle píseň mi připomíná scénu z animáku BoJack Horseman. Hlavní postava, kůň trpcí depresí a existenciální krizí, se jednoho dne rozhodne svůj stav zlepšit a začne běhat. Po pár metrech vyčerpaně padá na zem, ale v ten moment mu jiný běžec řekne: „It gets easier. You just have to do it everyday.“
Swans – It's Coming It's Real
Nemám slov.
Waghiss
Sleepy, Hungry – The Art of Disregard
RIP Momma Knows Best. Kulometné štěky, hymnický refrén, kytarová provokace i metalové hromobití, promakaný text. Pokračovatelé nejlepší domácí kapely na světě jsou zpátky!
Samey – Lotus
„Vie so mnou pracovať, viem, že sa vyzná v mágii.“
K.Flay – Bad Vibes
„Poslední originální kapela byli Sleigh Bells! Hlasitý kytary, sonický výbuchy a popový refrény, co zpívá chytrá holka.“
Show me the Body – Talk
Furt!
Martina Wes
Cave In – Shake My Blood
The Murlocs – What If (celé album se mi nevešlo do alb)
The Murlocs – Comfort Zone
Maria Pyatkina, David Čajčík, Michal Pařízek 29.10.2024
Pokud někde objevovat, tak právě tady. Vybíráme z napěchovaného programu devět jmen.
Michal Pařízek 04.10.2024
Dneska v osm večer na Radiu 1 spolu s Angeles Toledano, Melike Şahin, Autumnist, Juliánem Mayorgou nebo Cindy Lee. If You Hear Me Crying… leave me alone.
Michal Pařízek 20.09.2024
Šest dní u moře uplynulo tak rychle, že jsem se ani neotočil, a určitě nejen proto, že tam bylo 15 stupňů. Ale ve stínu toho, co se dělo/děje tady, už…
Michal Pařízek 06.09.2024
Okruží severu sedí kolem mozku pevně a (možná) napořád, podobně jako prsten, který mám na prstě snad po třiceti letech. Přišel ke mně před Rouge, komu tak asi patří? Forget…
redakce 29.08.2024
Mario „Dust“ La Porta si zařídil svůj bar, aby se měl kde zašít, taky si tam hrává. A se svojí kapelou jezdí po světě. Přijedou i do Kaštanu.
Michal Pařízek 23.08.2024
Štvanice minulý pátek hořela. První pražský Underground Overtake se povedl náramně, atmosféra euforická a velká stage, která u Bike Jesus vyrostla, byla zatraceně funkční i slušivá.
Veronika Mrázková 13.08.2024
Současně je právě marnost a nevědomost, kde začít a kde skončit, vzrušující. Tlumí racio a vynucuje si takové oddání dílu, které se obejde bez faktického výkladu či pointy.
redakce 13.08.2024
Letošní Brutal Assault je za námi a vypadá to na jeden z nejvýživnějších ročníků vůbec. A to nejen podle našich vyndaných reportérů.
Michal Pařízek 09.08.2024
Rozhovor s Nubyou Garcia jsem dělal před pár lety, bylo to uprostřed covidu a bylo to tím poznamenané, ale už tehdy to bylo milé...
Michal Pařízek 26.07.2024
Všechno dobré, něco výjimečné, vytržení s sebou přinesla Aunty Rayzor a vyloženě roztomilí Irreversible Entanglements. Zejména Camae Ayewa, která se chtěla boxovat.