prof. Neutrino | Články / Recenze | 25.02.2016
Zenový mistr kaligrafických beatů a éterických zvukových krajinomaleb DJ Krush nám po delší odmlce opět naservíroval několik hudebních koánů k pozdně odpoledním sedánkům při čajovém rituálu. Hra se samurajskou estetikou a tajemností zvuku v plnosti zádumčivé nádhery horských průsmyků občas stále bere dech - hlavně v úvodní Probability, která je připomenutím toho nejlepšího surogátu, proč nám DJ Krush ve vzpomínkách ještě nevymizel jako oblaka nad tajuplnou horou Fuji.
Jako zakladatel abstraktního hiphopového úzu dokáže Krush na novince vyváženě lavírovat mezi minimalistickými zvukovými experimenty (Strange Light) a křehkou písňovou asambláží (My Light). Občas se horizontálně odchýlí směrem k jazzovému hájemství (Nostagia) nebo zkusí rockovější úhel pohledu (Missing Link), aby se vrátil obloukem zpět k hiphopovému fundamentu (Everything And Nothing) a závěrečné lyrické „vyprávěnce“, odrecitované v japonském dialektu (Living in the Future).
Je pravdou, že DJ Krush se spíše přidržuje vytýčených témat a zbytečně nezkouší zbrusu nové simulacrum, které by nastolilo nové hudební paradigmata. Nicméně v jeho věku už se očekává především cizelování vlastního zvuku k dokonalosti ostřím samurajského meče. Butterly Effect možná není přelomová deska, jakými byly Kakusei či Zen, ale po jedenácti letech čekání na nový materiál je to jistě slušná záplata, za kterou se strůjce pomalých beatů z Niponnu nemusí stydět. Nečekejte žádné zvukové bukkake, ale spíš mangu pro dospělé, která může vést až k dočasnému satori.
… a motýl mávl křídly a kdesi započala bouře zatemňující celý obzor.
DJ Krush - Butterfly Effect (Es-U-Es Corporation, 2015)
www.sus81.jp/djkrush
Live:
DJ Krush (jp)
03.03.2016 20:00 | Lucerna Music Bar, Praha
www.facebook.com/events/858266230958817
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.
Sára Prostějovská 28.10.2024
Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.
Šimon Žáček 28.10.2024
Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?
Lea Valentová 25.10.2024
Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.
Michal Berec 05.10.2024
Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.
Richard Michalik 31.08.2024
Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).
Jakub Veselý 30.08.2024
Názov Doomer Music je na mieste a album nám prináša pohľad do sveta, v ktorom sú ľudské emócie potlačené, kde môžeme vidieť len drsnú schránku panelových domov.
David Stoklas 27.08.2024
Final Summer je deska, ze které čiší životní síla a touha něco dělat. A dělat to navzdory příkořím.