Barka Fabiánová | Články / Recenze | 13.09.2019
Někdejší spoluhráč kontrabasisty Larse Danielssona a zpěvačky Cæcilie Norby, dánský pianista Søren Bebe, patří k nejaktivnějším muzikantům tamější hudební scény. Se svým triem vydal debutové album před deseti lety, letos pak vyšla už šestá řadovka Echoes. Kromě toho se podílel na řadě alb jako sideman a v mezičase skládal i hudbu pro balet.
Přestože jsou Dánové považováni za jeden z nejšťastnějších národů na světě, jejich hudba je často melancholická. Nejinak je tomu i ve tvorbě Sørena Bebeho, stejně jako jeho další desky i Echoes plyne v lyrické náladě, je introspektivní a bez potřeby exhibicionismu. Trio, které kromě Bebeho tvoří kontrabasista Kasper Tegel a bubeník Anders Mogensen, si za léta společného hraní vyvinulo až telepatickou souhru. Hraje úsporně, bez zbytečně dlouhých sól, a i proto je album Echoes snadno poslouchatelné a stravitelné i pro obyčejného, jazzem nepolíbeného posluchače.
Většina skladeb je autorských, osvěžením jsou pak lidová píseň Kærlighedstræet, žalm Jeg er traet og går til ro a opus č. 70 Sospiri anglického skladatele Edwarda Elgara. Původní skladba pro velký orchestr je zde zredukována na obsazení tria, na své působivosti však neztratila. Inspirace klasickou a lidovou hudbou je pro Bebeho typická.
Dánský pianista bývá přirovnáván k Esbjornu Svenssonovi, Keithu Jarrettovi nebo Billu Evansovi. Na albu Echoes je znát, že ho tito velikáni inspirovali, přesto skladby Sørena Bebeho nejsou pouhou ozvěnou, ale vlastním hlasem, který jej řadí k nejslibnějším talentům nejen skandinávské hudební scény.
Søren Bebe - Echoes (From Out Here Music, 2019)
album na bandcampu
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.
Sára Prostějovská 28.10.2024
Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.
Šimon Žáček 28.10.2024
Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?
Lea Valentová 25.10.2024
Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.
Michal Berec 05.10.2024
Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.
Richard Michalik 31.08.2024
Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).
Jakub Veselý 30.08.2024
Názov Doomer Music je na mieste a album nám prináša pohľad do sveta, v ktorom sú ľudské emócie potlačené, kde môžeme vidieť len drsnú schránku panelových domov.
David Stoklas 27.08.2024
Final Summer je deska, ze které čiší životní síla a touha něco dělat. A dělat to navzdory příkořím.