Články / Recenze

„Chci se nechat ostříhat.“ (Cosmopolis)

„Chci se nechat ostříhat.“ (Cosmopolis)

3DDI3 | Články / Recenze | 20.01.2013

David Cronenberg, který v posledních pár letech nechal Vigga Mortensena masakrovat lidi v Dějinách násilí a Východních příslibech, prznit Keiru Knightley freudovským Michaelem Fassbenderem v Nebezpečné metodě, si vzal do rukou knihu Dona DeLilla Cosmopolis, vyprávějící o zdegenerované miliardářské (jaký je opak slova spodina?) kryse s ksichtem Roberta Pattinsona. Slizký humusák brázdí své ulice ve své luxusní limuzíně a pozoruje svět skrze temně tónovaná skla. A nudí se. Jak dekadentní.

Snímek vám má zvednout krevní tlak tak, až vám začne tepat žíla. Nejen že Cronenberg do hlavní role obsadil to upírské pako, ale příběh nepřinesl žádné z univerzálních řešení a odpovědí, po kterých naše prohnilá civilizace tak prahne. Vlastně se tu ani nic moc neděje. Náš hrdina jede k holiči, protože má moc dlouhé vlasy. Cestou dělá obchody, souloží, nechává si strkat prst do zadku, nahání manželku, která mu z nějakého důvodu nechce dát (nemůžu si už vzpomenout, jestli je během filmu vysvětleno proč), a ještě mnohem horší věci. Film bez cíle. Kopanec do divákovy tváře. Stejné, jako dát dohromady věhlasného skladatele kalibru Howarda Shorea s kanadskou, převážně nezávislou rockovou partou Metric. Ta působí v oceánu hudby od roku 1998, ale k filmovému soundtracku přičichla poprvé. Měli obrovské štěstí, že se dali dohromady právě s Shorem. Starý harcovník jim totiž dává výrazně více, než oni dávají jemu.

Výsledkem jsou skladby až nechutně uhlazené a jemné. Elektrické, zvonivé kytarové riffy a elektronické perkuse jsou doplněny občasným vokálním vstupem zpěvačky Emily Haines. Máme tu několik písní, u kterých Shore Metric jen nasměroval, ale bez nejmenších problémů by zapadly do posledního alba. Jejich kvalita je... nevyrovnaná. Téměř taneční rytmus songu I Don't Want to Wake Up s nasamplováným kvílením Emily zní dost otravně. Naproti tomu příjemná a uvolněná Call Me Home s přemýšlivou atmosférou k celkovému tónu Cronenbergova snímku sedí.

Vrcholem spolupráce Shorea a Metric je píseň Long to Live, která ale ve filmu nezazní úplná (dočkáme se jí až v titulcích). (Její prvky jsou slyšet i ve skladbě Asymmetrical, která se týká asymetrické prostaty hlavního hrdiny.) Nejvíce snímku sluší ambientní minimalismus, který tvoří největší část nahrávky, a skladby jako Rat Men, Haircut nebo finální a v rámci kompozice skvěle vyhrocená Benno (nejlepší skladba na albu) tvoří vrchol soundtracku. Místy mírně archaický zvuk pak v kontrastu s obrazem skvěle zachycuje bezčasí, jímž limuzína klouže.

Píseň Mecca od somálského hip hopera K’Naana nemá sice nic společného se Shorem, ale text má z části na svědomí autor předlohy Don DeLillo. Nutno přiznat, že zní o dost lépe než řada jeho (K’Naanových) obvyklých věcí.

Dobře si vzpomínám na frustraci, která se dostavila při závěrečných titulcích. Rozlila se mnou jako týden stará Kofola po potahu nového bílého gauče (imitace kůže, ale to nemění nic na tom, že fleky půjdou vidět). Tu mohou cítit zvláště někteří fanoušci hudby Howarda Shorea (na druhou stranu příznivci Metric musí jásat), neboť tohle není honosný Pán prstenů, ve kterém hřmí lesní rohy a tympány, nebo mrazivá Hra, Shoreův první kontakt s elektronikou. Ne, není zase tak zle, některé momenty jsou velmi působivé (Benno), ale stejně jako k celému filmu si i k soundtracku musíte najít cestu.

Info

Howard Shore / Metric: Cosmopolis (Original Motion Picture Soundtrack) (Howe Records, 2012)
www.howerecords.com/cosmopolis

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace