Veronika Mrázková | Články / Recenze | 20.02.2014
Nadužívané spojení „jedinečný projekt“ popisuje retrospektivní oslavu Clarinet Factory naprosto dokonale. Jedinečný je totiž soubor sám, idea vázaná k oslavě 20 let existence i význam nového kusu. Charakter projektu získává vícerozměrná asambláž množstvím práce vložené různými subjekty z celého světa.
Byla to iniciativa Roberta Sedloně, DJe, hudebního znalce a svého druhu producenta, která podnítila vznik mezinárodního 2CD s původními i remixovanými nahrávkami, nelehká realizace byla dokončena i díky sbírce na portálu Hithit.cz. Dvojalbum kvintetu (počítaje i stálého hosta Alana Vitouše) obsahuje skladby z předchozích desek (Out of Home, Echoes of Colors i Ozvěny z kamene), bonusy z živého vystoupení (zpěvavá Měsíční zem, B-A-C-H), doposud nevydané skladby (Nautilus, Do Not Stress) a v druhé části sérii nových aranžmá. Sedloň o ně požádal např. Christophera Willitse, Hidden Orchestra, Sylvaina Chauveau, Floexe nebo Pavla Bidla. Právě druhá polovina je vzácným úkazem: akcentuje možnosti hudebních spoluprací, hovoří řečí kreativity a přitahuje hyperžánrovými variacemi. K původní „surovině“ přikládá jak orchestrální, tak písňové a elektronizující prvky.
K vrcholným okamžikům patří už letité přepracování Vltavy. Nejde o pouhý přívěšek do sbírky popularizačních připomínek, do Vltavy Clarinet Factory vrostly veškeré aspekty jejich působení: artovost, improvizace, vyzrálá instrumentace i autentická elegance. Originální zvuk a libost notoricky známého motivu působí narkoticky. A ani druhá verze, ta písňová Sylvaina Chauveau, není jen výstřelkem nebo zpestřením. Stínomilný, mladý a plodný Francouz přistoupil ke klasickému veledílu svobodně a baladicky a výsledek vystihuje určující vlastnost Sedloňova plánu: Clarinet Factory jako symbol múzické volnosti.
Vydařila se i „vesmírná“ abstrakce na přebalu. Uvozuje rozptyl klarinetového vesmíru, který se spojil se svým vlastním začátkem a rozprostřel do dalších forem. Clarinet Factory spirálovitě zachycují elementy progresivní i artificiální hudby a vytváří zářivé hudební obrazce. Pečlivé náslechy nenápadně hypnotizují, část nahrávek vyniká meditativní silou. Posluchači nepřivyklí originalitě Clarinet Factory budou příjemně překvapeni skluzem a tokem jejich hudebnosti. Vlnění mnoha frekvencí působí na každého posluchače jinak, na někoho zabírají sofistikovaná nástrojová užití, na jiného pohádkové krajiny vybarvené polyfonií.
Komplet netratí intimitu, funguje jak v celku, tak po částech a má budoucnost. Disponuje promyšleným scénářem: Worx and Reworx nejsou sentimentálním rekapitulací, prostým „best of“, ani sbírkou nekompaktních remixů. Celý koncept odráží naplněnou tvůrčí svobodu: skladby nejsou hluchými místy, existence není uzavřenou etapou a dosavadní práce inspiruje obnovitelnou potencí. Clarinet Factory nemohli vstoupit do dalších let lépe.
Clarinet Factory – Worx And Reworx (Supraphon, 2014)
http://www.clarinet-factory.cz
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.