Články / Recenze

Disclosure - sázka na jistotu se nevyplácí

Disclosure - sázka na jistotu se nevyplácí

Jakub Béreš | Články / Recenze | 14.12.2015

Jednoduchý recept na úspěch debutu britské dvojice Disclosure Settle obsahoval jasnou vizuální značku, méně nebo více známé hosty a především specifický mix houseu a downtempových melodií. Stejných ingrediencí se dočkáme i na pokračování Caracal, pouze se změnil jejich poměr a nový koktejl není zdaleka tak převratný jako kdysi.

Před dvěma lety začali Disclosure přepisovat současné trendy. Jenom málokomu se povedlo ovlivnit takhle britskou singlovou stovku, aniž by kdy dosáhl na její vrchol. Nemám ale na mysli stvoření kluka zpívajícího v nové bondovce, ani upozornění na další objev Alunageorge, kteří v současnosti doprovázejí super producentské duo Diplo + Skrillex v novém singlu To Ü. Mnohem větší váhu mělo ovlivnění řady rádiově orientovaných interpretů. Disclosure představili neagresivní verzi popu a houseu, která kontrastovala s vlnou EDM djs. Na jejich práci pak mohla navázat škála interpretů jako Clean Bandit, Years & Years, Duke Dumond nebo Gorgon City.

Na novince to vypadá, že už nikoho inspirovat nechtějí a uzavírají se do taneční bubliny R&B. Duo si opět postavilo hlavu a šlo proti popovým trendům, jenže zabloudilo do slepé uličky. Obrovský rozdíl je, že vsadili na jistotu hostovaček. Sam Smith a Lorde díky dřívějším spolupracím budiž, ale protežovaná první liga The Weeknd, Miguel nebo vycházející hvězdička Kwabs fanoušky Disclosure nepřekvapí.


Producentský metr drží sice dvojice pevně v rukách, ale je zbytečně ohýbán na míru hostů. V době, kdy každý hostuje každému, není taková nahrávka sama o sobě výrazná a na jménech samotných ji nelze postavit. Například skladba Holding On by skvěle fungovala jako úderné intro, kdyby ovšem byla utnuta před příchodem vokálů. Gregory Porter má sice krásný hlas, ale opravdu ho potřebujeme slyšet v takovém spojení?

Caracal je deska bez momentu překvapení, působí jako honění si vlastního trika kompilací „cizích“ singlů. Osamostatnit se od vokálů a přidat více instrumentálních skladeb by Disclosure znova protlačilo na čelo pelotonů rádiových inovátorů. S tímhle materiálem do cíle doputují až druzí, v chumlu dalších popových interpretů.

Info

Disclosure – Caracal (2015, PMR, Island)
www.disclosureofficial.com/caracal-world

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2024: Nádej prázdnych tiel (Vojtik)

Richard Michalik, Veronika Vagačová 30.01.2025

Po silnom debute, za ktorý si Vojtik vyslúžil ocenenie RadioHead Awards, šlo očakávať čokoľvek. Jeho odvaha a talent ukazovali hneď viacerými možnými smermi.

Nejlepší texty Full Moonu 2024: Cepín v hlavě (Kid A Mnesia)

Štěpán Šanda 28.01.2025

Procházka výstavou v podobě něčeho blízkého počítačové hře může dobře připomínat pandemickou osamělost. Kid A Mnesia Exhibition.

Nejlepší texty Full Moonu 2024: Poslední zvonění aneb Život Vernona Subutexe

Michal Pařízek 28.01.2025

Život Vernona Subutexe je brutálním popisem společnosti rozpolcené v různých směrech, společnosti, jíž cloumají nenávistné nálady směrem k odlišným rasám, cizincům nebo prostě osobám, které nezapadají.

Nejlepší texty Full Moonu 2024: „Byly jsme holky a byly jsme trochu divné…“ aneb Holky v punku

Radim Kopáč 27.01.2025

Punk ladies made in ČSSR určitě musely být. Možná ne tak výrazné jako holky z Dybbuku, možná netvořily celou sestavu, ale každopádně tady měly své místo. Na pódiu i pod…

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace