Články / Recenze

Dojmy ze světa plného absurdit (Flat Worms)

Dojmy ze světa plného absurdit (Flat Worms)

Eva Karpilovská | Články / Recenze | 19.01.2024

Úpěnlivost až dravost nástrojů, které spolu skvěle komunikují. Do toho vmíchejte svérázný zpěv a hluboké, někdy surrealistické texty a máte nové album Flat Worms. Deska nazvaná Witness Marks je neotřelou cestou, jak tato garage-punková trojice z Los Angeles skrze zvukové efekty, podmanivé linky i chytlavé refrény zvládla vyjádřit dojmy ze světa plného absurdit, silných emocí i zoufalství.

Album otevírá úderný zvuk zkreslené baskytary, do kterého se vloží kytarový riff, který jako by člověka střílel do vesmíru, znovu a znovu se stejnou intenzitou při každém opakování. Do toho se přidá zpěv Willa Ivyho, trochu vyprávěný a skvěle spolupracující s kytarou i rytmickou sekcí. Vyústí v melodický popový refrén. Píseň Sigalert vypráví o tom, jak se ze zoufalství rodí něco nového, co člověka rozhýbe a vysvobodí. Že by láska? Tato úvodní skladba každopádně nastavuje albu elektrizující laťku, které se mu pak skvěle daří držet.


Flat Worms si vystačí se třemi členy: bubeník Tim Hellman tvoří pevný rytmický základ, na kterém staví i basák Justin Sullivan nešetřící k tomu zkreslením a drsnými zvuky, přitom se nebojí melodičnosti. Ta zazáří v singlu Time Warp in Exile, kde basová linka spolu s kytarou krásně kreslí cestu písničkou. Will Ivy do toho křičí svou pravdu inspirovanou příběhem Abela a Kaina – tu o žárlivosti, kterou má každý z nás v sobě nevyhnutelně zakódovanou.

Kytarové riffy i sóla úpějí a odrážejí texty. V Suburban Swans se kytara nezastaví, riff ostrý jako břitva zesiluje napětí celé situace někoho, kdo musel odjet a po návratu mu nezbylo nic, k čemu se vlastně vrátit. Nic, co by tam mohl dělat, nikdo, koho milovat. Tahá ho to za srdce podobně jako onen neutuchající a na text i bicí s basou reagující riff.

Kytara střílí jako z kulometu ve skladbě SSRT, jejíž název a opět napjaté téma vycházejí z výzkumného testu korozního praskání pod tlakem. Ani pod napětím nelze přestat dýchat ani hýbat se, tak jako ocel nebo stříbro. V písni Sick of My Face zase kytara úpí spolu se zpěvákem omílajícím frázi z názvu. Nechybí ani ryze punkové písně jako Orions Belt a Gotta Know nebo jižanský rock připomínající 16 Days, ve které zpěvák truchlí z odchodu milé podobně jako její zoufalstvím zkypřené kytarové sólo z triol.

Flat Worms na albu Witness Marks v krátkých a úderných písních skvěle pracují s doplňujícími se nástroji a efekty, aby se dotkly témat aktuálních i stále platných – odcizení, žárlivost, nátlak, láska. Americká trojice novým albem dokazuje, že punk is not dead – jen se míchá do různých žánrů, dotýká se mnoha témat a dokáže zaujmout, když má něco navíc.

Info

Flat Worms –⁠ Witness Marks (Drag City, 2023)
Bandcamp kapely

foto © Owen Schmit

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace