Články / Recenze

DVA a binární soustava přírody

DVA a binární soustava přírody

mexhouse | Články / Recenze | 28.11.2012

Album vyšlo kromě komprimovaných formátů na vinylu, tedy na vinylech, ruce se mi chvějí: černá, tyrkysová a jantarová edice! A asfaltový průsak fakticky vypadá jako včela zastavená v letu, zaseknutá tramvaj pokaženým vzduchem. Barvy všechny. Pamatujete na Ivu Bittovou? To byl kdysi prototyp obecně uznávaného muzikálního blázna, který prozkoumává netušené (nejen) vokální krajiny, tedy do té doby, než vystoupila v Madison Square Garden a zahrady v jejím hlase dostaly zcela jiné konotace. Ale kdo by se ušklíbal nad tím, že dámy v saku o ní hovoří ve foyer (nesklonné substantivum), když divadla jsou i pro lidi (nestranné specifikum). Moje první deska na vinylu byla Dunaj a nikdo neuměl skládat hudbu-řeku tak jako oni. Jiné principy, jiná voda.

Královehradecké Kratochvilné manželsko-sourozenecké duo od samého počátku nadbíhalo zahraničnímu publiku v tom smyslu, že jejich použití češtiny bylo značně nečeské, moc se mi nechce do řečí o svahilštině a dialektickém kontinuu konžské volty. Že je tady všechno jaksi mešuge dokládají už jejich starší projekty, odkazující k „původní“ profesi. Divadelní soundtracky, autorský hudební doprovod k němému Caligarimu nebo k Méliesovým obrázkům, hudba k tanečním představením a dalším pohybovým performancím, album telefonních vyzvánění Ringtones for mobile Uphones. Vzhledem k mnoha závazkům je podivuhodné, že stihli během čtyř let odehrát na 250 koncertů od Aše po Réunion (a vydat tři regulérní alba a několik dalších nahrávek plus kolaborace a remixy). Jazyk neznámý, hudba nezařaditelná.

Kabaretní freakfolk nebo cirkusová folktronika nebo elektro-akustická selanka nebo kuchyňský beatbox. Nebo nebo. Nebo, zcela od věci, nepřekvapí, že po řadě filmově-divadelně-scénických soundtracků se dali i na gamesy. Amanita Design pravidelně sbírá komunitní ceny, nejčastěji v součinnosti s Tomášem Dvořákem (Floex), Samorost nebo Machinarium. A nová point&click počítačová hra Botanicula je na tom podobně, získala „herního Oscara“ (což je mimochodem pěkná kravina, to slovní spojení). Hudba je to pěkná, a to hlavně proto, že kombinuje roztodivňoučké mrouskání CocoRosie s temnějšími ambientní plochami až „undergroundového“ charakteru. Čekujeme osmibitový punk, casadyovský témbr-pop, žabí variace na pokleslé hity, hravou vývařovnu Kittchen (na večeři přišel kytarista Brabec) i ozvěny sólových alb. Tradičnější folkové melodie a písničky střídají jednomotivické cárky, hudba se drolí do zvuků a citoslovečných bakchanálií, zurčivý potůček podělaných udělátek krásně souzní s lesknoucím okem do slunce strčeného lesa, vodní odrazky šumí v holinách a čemílek i pičimůrka se prohánějí vydlabaným pařezem jako vlastním snem. Krajinkou. Juchů a level tři. Nebo houby, hodně houbiček. Nebo Mrs Mushroom Likes LCD Soundsystem. Nebo kýhovýra.

Info

DVA – Botanicula Soundtrack (Minority Records, 2012)
www.2dva.cz

Vyšlo ve Full Moonu #24> / 2012.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace