Jakub Béreš | Články / Recenze | 02.11.2015
Lorely Rodriguez je americká talentovaná umělkyně s kořeny v Hondurasu, jejíž pojetí moderního popu je trochu jiné než u dnešních zpěvaček. Cesta k technicky vyšperkovanému debutu nevedla přes velká studia, jak by se po jeho poslechu dalo čekat. Empress Of nepotřebovala vedle sebe nikoho jiného a album si vyprodukovala a nahrála sama během jediného týdne v Mexiku.
Kde nevyzní zpěvaččin lehce zaměnitelný mladý hlas, tam přebírá kontrolu nezaměnitelný skladatelský rukopis a hutná, barevná produkce debutu je hlavní zbraní desky. Mísí se tu několik popových proudů, a tak vám jednotlivé písně mohou evokovat Grimes, MØ nebo třeba Katy B. Místy se odklání k chytré electronic dance music a místy zase k dream popu, přesto si drží jednu zvukovou linii jako podpis, který album sceluje a konceptuálně odlišuje od dřívějších písní. Díky neobyčejným vsuvkám neomrzí ani po několikátém poslechu, jak tomu bývá u jiných zpěvaček s křečovitě účelovou produkcí.
Deska obsahuje několik silných momentů typu klubové Water Water, To Get By nebo Kitty Kat, přesto na nich nestojí kvalita celku, předností je i plynulost, s jakou na sebe všech deset písní navazuje. Hitovost jednotlivých kousků se neomrzí, i když od klubových vypalovaček směřuje k sebevyjádření, pročež i název „Me”. Lavina pozitivních zvuků nezpomaluje, navíc z ní vyzařuje silná písničkářka ambice, díky které na sebe dříve upozornila na internetu.
Výsadou alba je i nenucenost a uvolněnost, s jakou Empress Of servíruje singly, jež doprovází skromné klipy. Případný úspěch singlů ukáže, jestli lze obejít nastavení hudebního průmyslu a zabodovat s kvalitním elektropopem bez přidaných pozlátek, prozatím Empress Of dostala zelenou od kritiky a Pitchfork jí označil jako best new music. Debut Me by si zasloužil opustit internet a zabrat místo někde mezi splaskávající bublinou agresivní masové taneční zábavy a megalomanskými zpěvačkami.
Empress Of – Me (Terrible Records, 2015)
www.empressof.com
Live: Purity Ring (ca) + Empress Of (us)
5. 11. 2015 Roxy, Praha
www.facebook.com/events/403185066538004
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.