Články / Recenze

Experimentální patálie Shobaleader One

Experimentální patálie Shobaleader One

prof. Neutrino | Články / Recenze | 28.03.2017

Toma Jenkinsona už zřejmě omrzelo vláčet se po koncertech sám, jen s basou a laptopem, a proto přizval na scénu další tři hudebníky, kteří mu v jeho zvukových eskapádách zdárně sekundují. Shobaleader One je alter egem Jenkinsonova mateřského projektu Squarepusher. Album Elektrac je pak složené ze samých remaků nejpovedenějších kousků z jeho diskografie, která za čtvrtstoletí nasbírala patnáct řadových položek. Na té aktuální tak nechá zaznít i svůj nejpodmanivější track – floatující baladu s doprovodem marimby Iambic 5 Poetry z dnes již klasického minialba Budakhan Mindphone. Postupně přijdou na řadu i další zásadní skladby jako Don't Go Plastic, Megazine nebo Journey to Reedham, které zde dostaly jazzovější fazónu, na rozdíl od svých elektronických předloh. Žánrově pak hudba přeskakuje od free jazzu přes alternativní rock až po typické drill'n'bassové spletence, které jsou stále středobodem jeho experimentálních patálií.

Světélkující diody v základních geometrických tvarech na přilbách hudebníků dokreslují robotické vyznění celého, na živé koncerty orientovaného spektáklu. Vzájemná změna tvarů a barev pak zpochybňuje jejich identitu, kdože na co vlastně hraje. Navazuje se tak částečně na Squarepusherův minulý projekt Music for Robots, který realizoval spolu s japonskými vývojáři Z-Machines. Zde vdechli život sofistikovaným humanoidním robotům, kteří byli „naživo“ schopni věrně reprodukovat jeho komplikovanou hudbu.

Je zavádějící, že Tom Jenskinson je dodnes některými stále poměřován se stájovým kolegou z Warp Aphexem Twinem, který se zasekl kdesi na albu Drukqs z roku 2001 a jeho předloňský návrat Syro byl už jen reminiscencí starých dobrých devadesátek. Squarepusher však nikdy nebyl plagiátorem. Protože vyrostl z jazzového zázemí, vždy si vypomáhal klasickou hudební průpravou. Je pravdou, že zprvu byl Twinovým oddaným následovníkem, ale v průběhu času ho přesáhl minimálně o délku strun své baskytary, a posunul tak žánr IDM o notný kus dál.

Info

Shobaleader One - Elektrac (Warp, 2017)
www.facebook.com/SHBLDR1

Live: Shobaleader One (uk)
29.03.2017 20:30 | MeetFactory, Praha
www.facebook.com/MeetFactory
www.meetfactory.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace