Jiří V. Matýsek | Články / Recenze | 14.11.2016
Leonard Cohen se na You Want It Darker dotýká transcendenta. Deska temná jako její obal je nezastíraným dialogem s Bohem a vyrovnáváním se s odchodem z tohoto světa. Ale to, že je album temné, nemusí nutně znamenat, že je depresivní. Naopak, ve své temnotě je spíše povznášející. Od úvodního chrámového sboru až k tečce v podobě smyčcové verze skladby Treaty přes plačtivé housle v Travelling Light - ze všech skladeb vyzařuje smír, vyrovnanost a světlo, zářící někde tam, kam vidí jen někteří z nás. If you want it darker/ We kill the flame.
Vyrovnávání se s minulostí, vzpomínání na staré lásky, rozlučka se světem? Leonard Cohen je někde jinde, možná už příliš daleko. Nehledí zpět na proběhnuvší dlouhý život, naopak. Suše a s nadhledem konstatuje svou situaci a hledí vpřed, nebilancuje, neoddává se patosu, je smířený, což se promítá i do básnické výpovědi. You Want It Darker je povznesené nad tisíckrát vyřčené obecnosti, Cohen používá jednoduchá slova, snadno uchopitelná, přímočará, ale sytí je komplexními významy. I don’t know the people/ In your picture frame.
O produkci se postaral Cohenův syn Adam, sám oceňovaný písničkář, společně s producentem Patrickem Leonardem. Leonard Cohen i s ohledem na svůj věk moc nezpívá, jeho hlasový projev se blíží melodické recitaci. O to více však vyniknou texty-básně, které pak hudba doprovází, dodává jim atmosféru a umocňuje jejich účinek. Hudební doprovod se pohybuje od křehkého klavíru až k tepající elektronické temnotě, vždy v duchu textu, v naprostém a hladkém souznění. Poslouchat novou desku Leonarda Cohena je zážitek, který dovede hluboce zasáhnout a posluchače náležitě odměnit. Je hlubokým hudebním kusem, který nevídáme tak často. We’re cutting the treasure.
Takže možná konec. Ale konec s úsměvem na rtech, nadhledem a plnou parádou. It’s au revoir.
Leonard Cohen - You Want It Darker (Columbia, 2016)
www.leonardcohen.com
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.