Články / Recenze

„I want Sail 2.“ Já ne (Awolnation)

„I want Sail 2.“ Já ne (Awolnation)

Jarmo Diehl | Články / Recenze | 02.05.2020

OHODNOŤTE DESKU

Zpěvák a multiinstrumentalista Aaron Richard Bruno je zvláštní pavouk. Vedle Awolnation založil skupiny Under the Influence of Giants a Home Town Hero, s nimiž se ochomejtá mezi indie rockem, postgrungem i electropopem, jako by pořád hledal, kde je jeho parketa. Tomu, že jde především o sílu jeho osobnosti a jeho vize, odpovídají i personální rošády Awolnation. Od jejich založení v roce 2009 se v kapele vystřídalo 14 hudebníků. Situace je o to komplikovanější, že singl Sail hned z první desky Megalithic Symphony (2011) se Awolnation už nikdy nepodařilo zopakovat a vévodí jejich youtubovým statistikám s více než tři sta miliony zhlédnutí. Nevystřídala počáteční euforii frustrace? Odpověď hledejme na nové nahrávce Angel Miners & the Lightning Riders.

Je pozoruhodné, jak může být tak nevyhraněná kapela přijímaná fanoušky z různých koutů světa. Vysvětlením může být leda to, že dnešní posluchač uvyklý na singly, videa, jednotlivé tracky, maximálně ípíčka vlastně vůbec netouží po ucelené dlouhohrající desce. Že Angel Miners & the Lightning Riders jako celek nedává smysl? No a co. Bruno ví, co chce dělat, a do jisté míry to i umí: filtrovat všechno od diskotéky až po kytarový dance rock tak, aby z toho byla šlapající, neprvoplánová popina. Jistě, občas mu z toho vypadnou cajdáky hustší než převařený pudink, jindy je jeho pokus o chytlavost přelitý takovou barokizující pompou, až to pěkné není, ale nikdy z toho není primitivní nebo nedodělaná pitomina.

Awolnation si skladatelsky věří a často jdou na hranu i co se týče stopáží, čtyřminutové písničky jsou pravidlem. Střední tempo skladeb tomu sice nahrává, ale je nutné přijmout i nemalý díl autorské sebevzhlíživosti, abyste vydrželi až do konce. Pomáhá dramaturgie nahrávky, která ví, kdy vytrhnout z přehnaného klidu. Pomalou taneční, bezmála barovou skladbu (Slam) střídá takřka dancepunkový dupák (Mayday!!! Fiesta Fever), na místě je sluníčkové indýčko včetně protivného vytleskávání i pohvizdování (Lightning Riders) i děsivě nezáludný singalong středoškolské kapely (Pacific Coast Highway in the Movies) anebo zvláštně roztahaná, uřvaná upalovačka (Half Italian).

Jak tenhle dobrodružný poslech uzavřít? Na mysl se derou hlášky o tom, že Aaron Bruno má evidentní poruchu pozornosti, jen si nejsem jistý, jestli jí trpí, nebo pěstuje… Angel Miners & the Lightning Riders není špatné album, ale není to ani dobré album. Je to bizarní kaleidoskop, který nemá jednoduše popové ambice, na to je příliš složitý a samožerný. Ostatně produkce a nápaditá aranžmá je to, co vás může přinutit k opakovanému poslechu. A to není málo. Nakonec se taky můžete přistihnout při tom, že desce věnujete daleko více času, než byste chtěli. A nebudete u toho frustrovaní. Spíš roztomile zaskočení.

Info

Awolnation - Angel Miners & the Lightning Riders (Better Noise, 2020)
album na Spotify

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace