Články / Recenze

Intimní rozjímavost Doran

Intimní rozjímavost Doran

Jiří Procházka | Články / Recenze | 21.01.2022

Ačkoliv jednotliví členové Doran pochází z různých koutů USA, jejich inspirace pramení ze středověkých britských ostrovů. Samotné jméno skupiny vychází z dětského fantasy románu Wise Child (Moudré dítě), kde označuje keltské mágy usilující o maximální splynutí s přírodními silami.

Folkově meditativní eponymní debut staví převážně na ženském vícehlasu. Výsledné polyfonie vokálů jsou dostatečně komplexní, a tak mnohdy zaznívají bez instrumentálního doprovodu. Skladby navozují dojem nevinně si prozpěvujících selských dívek, které na stráni pletou květinové věnce. Některé písně jsou hravé, jiné halí závoj neurčité melancholie či přímo smutku. Melodie se příliš nerozvíjí a negradují. Téměř každá skladba končí tak, jak začíná.

V tomto smyslu je nejdynamičtější výjimkou píseň And We Are Going, která za jemného kytarového vybrnkávání opakuje mantru „… and we are going where we wanted to…“. Ta překvapivě začíná mužským jednohlasem a postupně bobtná o ženské vokály do sborové podoby, než se v závěru zlomí do tichounkého broukání pod vousy. Skladba svým melodickým postupem evokuje chůzi do točitých schodů, z nichž se člověku až motá hlava. Spolu s instrumentálním intermezzem Arbegen, které celek oživuje čilou houslovou melodií, tvoří oba kusy to nejvýraznější, co deska nabízí.

Kromě toho se na albu často objevuje i ženský jednohlas, jehož bezelstnou přirozenost umocňuje využití výhradně akustických hudebních nástrojů. Kromě kytary a houslí je slyšet také banjo nebo horalský strunný nástroj dulcimer či harmonium. Tyto nástroje na debut vnáší tradiční rurální a místy až církevní zvuk, což dobře funguje i s charakterem textů. Ty se totiž pohybují v myticky obecné rovině základních elementů, jako jsou přírodní motivy, sny či cesty lidského osudu včetně jeho nezvratného konce. Tento minimalismus nechává posluchači dostatečný prostor domýšlet, projektovat a spirituálně prožít.

Debut tak láká na intimní rozjímavost, kterou podtrhuje instrumentální jednoduchostí. Kreace vícehlasé polyfonie přidávají jiskru, ale plamen nezažehnou. Příslib famózních Alt-J, kteří se pohybují v podobně relaxujících sférách vokálů i celkového songwritingu, tak nakonec zůstává nenaplněn. Na vině je, zdá se, nedostatek nápadů, které by základní nosné melodie – ač libozvučné – posunuly ještě o kus dál. Doran takto ustrnuli v mdlých repeticích, které sice posluchače uklidňují – některé zní až jako ukolébavky, avšak ve své délce tolik neosloví.

Info

Doran - s/t (Spinster Sounds, 2021)
Bandcamp

foto © se souhlasem Doran

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Románek pozdního léta (Julia-Sophie)

Sára Prostějovská 28.10.2024

Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.

Rod se i přes nesnáze podařilo zachovat... (Rod Draka, druhá série)

Šimon Žáček 28.10.2024

Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?

Inšpiratívna periférna osmóza (JAMA 2024)

Lea Valentová 25.10.2024

Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.

Dekonštruovať tradície (Nathan Bowles Trio)

Michal Berec 05.10.2024

Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.

Ďalší výlet dovnútra (Kee Avil)

Richard Michalik 31.08.2024

Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).

Nádej na vyslobodenie emócií z masy chladného betónu (Jack the Hipper)

Jakub Veselý 30.08.2024

Názov Doomer Music je na mieste a album nám prináša pohľad do sveta, v ktorom sú ľudské emócie potlačené, kde môžeme vidieť len drsnú schránku panelových domov.

Kluci od velkých jezer z Ohia objevili svět (Cloud Nothings)

David Stoklas 27.08.2024

Final Summer je deska, ze které čiší životní síla a touha něco dělat. A dělat to navzdory příkořím.

Procházka mysli tajemným vesmírem (Toad Planet)

Veronika Tichá 26.08.2024

V narativním songu Strašidla Toad Planet ukazují, že si dokážou pohrát i s funkovějšími melodiemi a nástrojovou kompozicí... Debut u Kabinet Records.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace